Már csak néhány napig jelentkezhet a Portfolio agrárdíjaira!
A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen szeptember 15-ig!
A miniszter szerint Bábolnai Gazdanapok mindig jó alkalom arra, hogy megálljunk a hétköznapi rohanásban, és rátekintsünk arra, hogy milyen küzdelmekben milyen eredményeket tudtunk elérni, és hogy a jövőbe tekintsünk. Betekintést nyerhetünk abba, hogy hol tart a technológiai fejlesztés és hogy az adott kor kihívásaira éppen milyen választ ad a tudomány, a technológia, mert be kell látnunk, hogy ezek nélkül nem fogjuk tudni eredménnyel felvenni a versenyt a globális piacon az európai és a világ gazdatársaival együtt.
Az agrárium bizonyos szempontból a legtöbb próbatételnek kitett gazdasági ágazatunk, hiszen a világgazdaság kereskedelmi viszonyainak változásai, vagy éppen a közös piacon zajló, mind erősebb hatékonysági verseny hatásai mellett, meg kell küzdeni az egyre kedvezőtlenebb időjárási környezettel vagy a fogyasztói változás, magatartás változékonyságával
- fogalmazott nyitóbeszédében a miniszter. Hozzátette, hogy a jelenlegi, könnyűnek egyáltalán nem mondható időszak mindenki számára tanulsággal kell, hogy szolgáljon. Alkalmazkodni kell a megváltozott klimatikus viszonyokhoz, a nehezebb körülmények felértékelték a szakmai tudást és a fegyelmezett gazdálkodást.
Június vége óta tartó súlyos aszály nem kímél sem növényt, sem állatot hazánkban sem. Szeptember elejére elérte a 390 ezer hektárt az aszálykárra bejelentett területek nagysága ebből 235 ezer hektár a kukorica, 125 ezer hektár a napraforgó. A dél-alföldi 160 ezer hektáros bejelentés pedig jól mutatja e régió különös sérülékenységét ahogyan azt 2022-ben is sajnos megtapasztaltuk
- fogalmazott.
A mezőgazdasági kultúrák mellett, erdőterületeink több, mint felét is érinti a súlyos aszály. Az agrárminiszter felhívta a figyelmet a vízmegtartás, az erdőtelepítésekre, a megfelelő talajművelésre és az öntözés fejlesztésére is. A most ősszel megjelenő felhívás is támogatni fogja a víztakarékos öntözési technológiák bevezetését az öntözőrendszerek vízfelhasználásának optimalizálását, valamint a víztakarékos öntözési infrastruktúra és a kapcsolódó műtárgyak fejlesztését és rekonstrukcióját. A miniszter a megnyitón elmondta azt is, hogy a gazdák idén jelentős területekre kötöttek aszálybiztosítást, melyhez sikerült díjtámogatást is adni.
Nemcsak a termelés, hanem az értékesítés is kulcskérdése az eredményességben
- vélekedett a miniszter.
A magyar agráriumra az exportorientáltság a jellemző a megtermelt gabona mintegy fele még ma is exportra kerül, melynek 70 százaléka feldolgozott formában kerül kivitelre. A tavalyi és tavaly előtti hullámvölgyekhez képest hazánk tekintetében, napjainkban pozitív a piaci folyamatról beszélhetünk. Meghatározó módon a gabonafélék, azaz a búza és a kukorica hatottak a növekedés irányába de jelentősen bővült többek között a zöldségkonzerv, a bioetanol, vagy az olajos magvak exportja is.
Piaci viszonyaink konszolidálása után, most együtt meg kell küzdenünk a klímaváltozás hatásaival is. Abban reménykedek, hogy mindenkinek lesz ehhez elég ereje, kedve, akarata ahhoz, hogy részese legyen a megújuló, válságálló, eredményes magyar mezőgazdaságnak
- tette hozzá.