Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A konferenciára idén először 0. nappal is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
2023-ban az Európai Unió 6,5 milliárd dollár értékben importált héjas gyümölcsöket. Az EU továbbra is nettó importőr, mivel a kereslet jelentősen meghaladja a termelést.
Az Egyesült Államok az EU legnagyobb beszállítója 2,4 milliárd dollár értékben, ami a teljes import 37%-át teszi ki. Törökország a második legnagyobb beszállító a behozatal 22%-val, főként mogyoróból, őt követi Vietnam (kesudió) és Chile (mogyoró és dió). Az Egyesült Államok mandula exportja az EU-ba 1,28 milliárd dollár értékű, ezt követi a pisztácia 758 millió dollárral és a dió közel 276 millió dollárral. Az EU-n belül az amerikai héjasok legjelentősebb importőrei Németország, Spanyolország és Olaszország.
Románia most is az élen
Románia továbbra is a legnagyobb diótermelő az Európai Unióban.
Az ültetvények többsége kis gazdaságok tulajdonában van, de egyre nagyobb a kereskedelmi érdeklődés az intenzív dióültetvények létesítése iránt. A fák száma folyamatosan növekszik, 2023-ban elérte a 2,6 milliót, ami 2020-hoz képest közel 30%-os bővülést jelent. A termőfák száma várhatóan tovább bővül majd, a gyümölcsfákra vonatkozó uniós támogatások által ösztönzött korábbi telepítéseknek köszönhetően. A hőség és a szárazság kockázata azonban további beruházásokat tesz szükségessé a gyümölcsösökben a jövedelmezőség biztosítása érdekében.
2024-ben az elhúzódó hőhullámok és a szárazság várhatóan 3,3%-kal csökkenti a termelést az előző évhez képest. Az egy fára jutó hozam várhatóan 9%-kal csökken, de a becsült növekedés enyhíti a terméscsökkenést.
A franciáknak nem kedvezett az időjárás
Franciaországban a termelés Dél-Franciaországban, Auvergne-Rhône-Alpes, Nouvelle Aquitaine és Okcitánia (Midi-Pyrénées) régiókban összpontosul. A kivi mellett a dió az egyetlen olyan gyümölcs, amelynek területe az elmúlt tíz év alatt nőtt.
A 2023/24-es gazdasági évben a termelés a kedvezőtlen időjárás, a késői fagy és a nyári szárazság miatt alacsony volt.
A 2024/25-ös gazdasági évben késői fagyok voltak Délnyugat-Franciaországban, de a nyár folyamán sok eső esett. A termés az ország délkeleti részén elfogadható, de délnyugaton ismét nagyon alacsony, az átlagosnak kevesebb mint a fele. Összességében a francia termés alacsony lesz, de valamivel a 2023-as adat feletti.
Spanyolországban a fő diótermő régiók Andalúzia, Extremadura, Kasztília-La Mancha, Kanári-szigetek és Valencia régió. A MAPA még nem tette közzé a hivatalos adatokat. Ha az időjárási feltételek továbbra is kedvezőek maradnak, akkor 16 000 tonna termésre lehet majd számítani.
Az olaszok növelik a kibocsátást
Olaszország néhány évtizeddel ezelőtt elvesztette vezető szerepét a diópiacon, ma már vezető importőr, főként az Egyesült Államokból hozzák be az árut.
Mivel a gazdák a diót faanyagáért és terméséért is termesztik, a termésmennyiség és annak minősége romlott. Észak-Olaszország vezető diótermelő régiói Veneto, Emilia-Romagna és Piemonte, ahol a gazdák hatékony és jövedelmező gyümölcsösöket hoztak létre Lara és Chandler fajtákkal. Délen a legtöbb diót Campania régióban termesztik, ahol a fő fajták a Sorrento, a Malizia és a Chandler. A 2024/25-ös gazdasági évben a termelés az előrejelzések szerint növekedni fog az előző szezonhoz képest, köszönhetően a kedvező időjárásnak és az Észak-Olaszországban termőre forduló új gyümölcsösöknek.
Jó lehetőség az exportőröknek
Az EU diótermelése és az import közötti nagy különbség kiváló lehetőségeket biztosít a globális dióexportőrök számára. Az EU különböző típusú diót importál közvetlen fogyasztásra, további feldolgozásra vagy régión belüli reexportra, például: sózva, sütve, pörkölve vagy más héjasokkal keverve. Az amerikai dió fő versenytársa a helyi termelésen kívül Chile (szezonon kívül). Az EU dióexportja nagyon korlátozott. A 2022/23-as gazdasági évben a legfontosabb célországok között az Egyesült Királyság, Svájc és Törökország.