Hatalmas eső jön: felhőszakadás mossa el egész Magyarországot

Hatalmas eső jön: felhőszakadás mossa el egész Magyarországot

agrarszektor.hu
Egy héten át tartó, országszerte száraz időszaknak vetett véget a vasárnap hajnaltól kezdődött csapadékos időjárás. Bár egyelőre még nem mindenhol esett, de az előttünk álló héten a már hetek óta szárazsággal küzdő alföldi, kisalföldi területek is megáznak, ahol a nagyon gyengén, egyenetlenül kelt nyári növényeknek égető szüksége van a nedvességre. Az esővel együtt hűvösebbre is fordul időjárásunk, ami valamelyest lassítja az őszi vetések áprilisban felgyorsult fejlődését.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A mögöttünk álló hét nagy részében napos, száraz, egyre melegebb időben volt részünk, aminek egy, a hét végén érkezett frontrendszer vetett véget. Szombat este még csak foltokban, az északnyugati, északi határ mentén esett, majd vasárnap már sokfelé alakultak ki záporok, zivatarok - olvasható a HungaroMet Zrt. legfrissebb agrometeorológiai jelentésében. A Dunántúlon károkat okozó, felhőszakadással, villámárvízzel, jéggel és viharos széllel járó heves zivatar is kialakult. A Dunántúl jelentős részén és a keleti országrész északi felén hétfő reggelig 5-15 mm esett, a déli, délkeleti országrészben azonban sokfelé még 1 mm sem. Mivel az Alföld délkeleti, keleti tájain március vége óta alig hullott csapadék, ott nagy területen alakult ki mostanra nagyfokú aszály az egyelőre sekélyen gyökerező nyári növényekre vonatkozóan.

24 órás csapadékösszeg 2025. május 4-re (mm)24 órás csapadékösszeg 2025. május 4-re (mm)
30 napos csapadékösszeg 2025. május 4-ig (mm)30 napos csapadékösszeg 2025. május 4-ig (mm)
Mezőgazdasági aszályszint nyári kultúrákra 2025. május 4-énMezőgazdasági aszályszint nyári kultúrákra 2025. május 4-én

A múlt hét folyamán országszerte sokat száradt a talajok felső fél méteres rétege, ami az Alföld és a Kisalföld jelentős részén a felszín közeli réteg kritikus kiszáradásához vezetett. Ezen enyhített utóbbi területeken a vasárnap érkezett csapadék, a vízhiány számottevő mérsékléséhez azonban további, áztató esőkre lenne szükség.

Talajnedvesség a talaj felső fél méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. május 4-én (%)Talajnedvesség a talaj felső fél méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. május 4-én (%)
Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. május 4-én (%)Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. május 4-én (%)
Vízhiány a telítettséghez képest a talaj felső egy méteres rétegében 2025. május 4-én (mm)Vízhiány a telítettséghez képest a talaj felső egy méteres rétegében 2025. május 4-én (mm)

A hőmérséklet fokozatosan emelkedett a múlt héten, csütörtöktől egyre nagyobb területen haladta meg a 25 fokot a maximumok értéke, ami szombaton többfelé a 30 fokot is elérte. Vasárnap az érkező frontrendszer hatására az északnyugati országrészben már visszaesett a hőmérséklet, de délen és keleten még maradt a nyárias meleg.

Maximum hőmérsékletek 2025. május 3-án (Celsius-fok)Maximum hőmérsékletek 2025. május 3-án (Celsius-fok)

Az őszi vetések tavaszi fejlődése a kedvező hőmérséklet és hazánk nagyobb részén megfelelő talajnedvesség hatására jól halad, a repce virágzik, a búza a szárbaindulás fenológiai fázisában jár. Ezek a növények mélyebbre nyúló, kiterjedtebb gyökérzetüknek köszönhetően megfelelő mennyiségű nedvességet találnak a talajban.

A kukorica és napraforgó csírázásához, korai fejlődéséhez a hőmérsékleti viszonyok jók voltak, a felszín közeli talajréteg nedvességtartalmában azonban igen jelentős területi különbségek alakultak ki április közepe óta. Az április második felében csapadékban bővelkedő tájakon szépen kisorolt a vetés, az Alföldön és a Kisalföldön azonban nagy területen száraz volt a talaj, ezért rendkívül nehezen, egyenetlenül keltek a növények. A héten érkező csapadékra ezeken a tájakon égető szüksége van a nyári növényeknek a fejlődéshez. A legtöbb gyümölcsfánk már elvirágzott, jelenleg a birs és a dió virágzik még északon.

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképeink az április közepére vonatkozó állapotot mutatják. Az index értéke országszerte jelentősen növekszik, legintenzívebb növekedés ebben az időszakban középhegységeinkben figyelhető meg, ahol ebben a két hétben zöldültek ki teljes mértékben a fák. Az anomália térképen hazánk területén pozitív eltérés figyelhető meg, vagyis a sokéves átlagnál fejlettebb a növényzet, a szokásosnál jóval előrébb jár a tavaszi zöldülés.

Az NDVI műholdas vegetációs index értékének változása a 2025. április 7. és 22. közötti időszakban a nyolc nappal korábbi szintén bő két hetes időszakhoz képestAz NDVI műholdas vegetációs index értékének változása a 2025. április 7. és 22. közötti időszakban a nyolc nappal korábbi szintén bő két hetes időszakhoz képest

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg többnyire 170 és 200 foknap között alakul, intenzíven növekedett a múlt hét második felében. Ez a tavalyi értéktől kissé el van maradva, a sokéves átlagot viszont 30-40 foknappal meghaladja. Ez azt jelenti, hogy a vegetáció tavaszi fejlődése a tavalyihoz hasonló, de a sokéves átlagnál valamivel előrébb jár.

A héten hűvös idő várható változó mennyiségű csapadékkal. Kedd délelőttig többször, többfelé várható eső, zápor, majd csökken a csapadékhajlam, de a hét további részében is számítani lehet csapadékra, nagyobb mennyiség a déli, délnyugati országrészben valószínű. Ott foltokban felhőszakadások is előfordulhatnak, de területi átlagban is összességében 20 mm körüli mennyiség várható, míg északkeleten csak 5-10 mm-re van kilátás. Így északon északkeleten a talajok száradása, míg a déli országrészben nedvesedése lesz a jellemző. A növények levélzete az északkeleti országrész kivételével gyakran lesz tartósan nedves, ami a gombás megbetegedések számára kedvező feltételt teremt. A hőmérséklet az ilyenkor szokásos értékek alatt alakul. Napközben is csak 15-20 fokra lehet számítani, de a borongós csapadékos napokon és területeken ennél is hűvösebb lesz. Éjszakánként 10 fok alá hűl a levegő, a hétvégén a hidegre hajlamos helyeken talajmenti fagyok is várhatók.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?