Rengeteg gabonát vásárolt Kína az utóbbi időben: mégis, mi folyik ott?

Rengeteg gabonát vásárolt Kína az utóbbi időben: mégis, mi folyik ott?

agrarszektor.hu
Kína az elmúlt időszakban jelentős mennyiségű búzát vásárolt Ausztráliából és Kanadából, miközben a hőség veszélyezteti a hazai termést az ország mezőgazdasági központjaiban. Az ázsiai nagyhatalom emellett jelentős mennyiségű árpát is vásárolt Ukrajnából és Franciaországból - írta a Reuters.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A kereskedők szerint Kína az elmúlt hetekben 400-500 ezer tonna búzát vásárolt Ausztráliából és Kanadából. A világ legnagyobb búzatermelőjeként Kína akkor importál nagyobb mennyiségű gabonát, amikor a belföldi kínálat nem fedezi a keresletet. Henan tartomány, amely az ország búzatermésének mintegy harmadát adja, a héten kockázati figyelmeztetést adott ki, mivel a forró, száraz időjárás veszélyezteti a földeken növekvő búzát.

Két nagy ausztrál kereskedőcég forrásai szerint a kínai vevők négy vagy öt, egyenként 55 ezer tonnás szállítmányt vásároltak Ausztráliából júliusi vagy augusztusi szállítással, valamint körülbelül 200 ezer tonnát Kanadából. A vásárolt búza malmi minőségű. Az egyik kereskedő szerint ez volt az első alkalom a tavalyi év óta, hogy Kína Ausztráliából vásárolt. A COFCO, a kínai állami vállalat, amely a búzaimport nagy részét bonyolítja, nem reagált azonnal a megkeresésre.

Kína az elmúlt években a világ egyik legnagyobb búzaimportőre volt, 2024-ben mintegy 11 millió tonna, 3,5 milliárd dollár értékű búzát vásárolt. Ausztrália és Kanada hagyományosan a legnagyobb beszállítói. A szállítmányok azonban jelentősen lelassultak, miután Kína tavaly nagy búza- és kukoricatermést takarított be. A kínai vámadatok szerint az ország a március 31-ig tartó hét hónapban kevesebb mint egymillió tonna búzát importált.

Rod Baker, az Australian Crop Forecasters elemzője szerint "Kína jól önellátó takarmánygabonából ebben a termésévben, jelentős készletekkel", hozzátéve, hogy a kínai gazdasági növekedés lassulása is csökkenti a gabona iránti keresletet. A kanadai búzaeladásokról szóló hírek elterjedtek Winnipeg mezőgazdasági üzleti köreiben, Kanada gabonaipari fővárosában, bár kevés konkrét részlet került nyilvánosságra az üzletekről. Az egyik kereskedő szerint a kínai vevők a vámok és a Washington és Peking közötti kereskedelmi háború miatt kerülték az amerikai búza vásárlását, pedig korábban Kína az amerikai búzaeladások egyik fő célpontja volt.

A kínai import korábbi visszaesése hozzájárult a visszafogott nemzetközi búzaárakhoz, a chicagói határidős jegyzések még mindig a tavaly júliusban elért négyéves mélypont közelében vannak. A kereskedők szerint a kínai közelgő termést fenyegető időjárási kockázatok mellett a vonzó árak is visszacsábíthatták a kínai importőröket a piacra a 2025/26-os szezon közeledtével. A kereskedők szerint a kínai importőrök jelentős mennyiségű árpát is vásároltak. Egyesek szerint hat panamax ömlesztettáru-szállító hajó, mintegy 360 ezer tonna francia vagy ukrán új termésű árpát adtak el júliusi vagy augusztusi szállításra, míg mások szerint a mennyiség jóval magasabb, körülbelül 1 millió tonna, szintén nyári szállítással.

A kínai búza- és árpaimport-vásárlás nagyon csendes volt az elmúlt évben, és ezek az első jelentős üzletek, amelyeket hónapok óta láttam

- mondta egy német kereskedő.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

A szőlő védelmében (x)

A szőlőültetvények egészsége és hozama számos tényezőtől függ, beleértve a környezeti hatásokat, valamint a kórokozók és kártevők jelenlétét.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
EZT OLVASTAD MÁR?