Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
Jelentős változás állt be időjárásunkban az elmúlt napokban. A hétfőn érkezett hidegfront csaknem országszerte viharos széllel, és záporokkal, zivatarokkal vonult át. A legerősebb széllökések helyenként a 100, néhol a 130 km/h-t is meghaladták, a gyorsan száguldó záporokból azonban többfelé még 5 mm sem esett. A nagyobb mennyiségű csapadék kedden érkezett, ekkor már áztató esők, néhol felhőszakadások is előfordultak. Szerdán is folytatódott a csapadékos idő, ekkor főként a Dunától keletre hullott többfelé számottevő mennyiség - derül ki a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből.

Összességében az elmúlt napokban jellemzően 10 és 50 mm közötti mennyiség esett, de nyugaton, északnyugaton és néhány nagyobb felhőszakadás által érintett foltban 50-80 mm-t is mérhettünk. Országszerte mérséklődött, többfelé, főként a Dunántúlon nagy területen meg is szűnt a mezőgazdasági aszály. Ahol 40-50 mm-t elérő vagy meghaladó mennyiség esett, ott alaposan átnedvesedett a talaj felső fél, néhol egy méteres rétege, a Dunántúl keleti felén és a délkeleti, keleti országrészben azonban többfelé továbbra is kritikusan száraz a talaj.


A hőmérséklet a Dunántúlon már hétfőn, míg a keleti határszélen csak szerdára esett vissza jelentősen. Szerdán a hajnali 12-16 fokról napközben is csak 18-23 fokig melegedett a levegő. Az őszi vetések is megsínylették a májusi, júniusi csapadékhiányt, a szokásosnál hamarabb beértek, javában tart az aratás. A még le nem aratott táblákban a heves zivatarok komoly károkat okoztak.

A nyári növényeket rendkívül megviselte a júniusi, július eleji csapadékhiány. Az állományok zöld tömege jóval kevesebb az ilyenkor szokásosnál, alulról már száradni kezdtek a levelek. A kukorica többfelé már a címerhányás fázisában van, a napraforgó pedig teljes virágzásban. A hét első felében hullott csapadék életmentőnek bizonyult ezen kultúrák számára, hazánk nagy részén azonban ez csak a „tűzoltásra” volt elég, és további rendszeres esőkre, záporokra lenne szükség a fejlődésükhöz. A hét első felében az időszak 55-90%-ában vizes vagy nedves volt a növények levelének felülete. Ez kedvező volna a gombás megbetegedések kialakulásának, de a vizes levélzet jellemzően nem magas hőmérsékletekkel társult. Párás levegő jóval rövidebb ideig fordult elő.



A folytatásban mérsékelten meleg időre van kilátás helyenként előforduló záporokkal, zivatarokkal. A hét első feléhez képest csökken a csapadékhajlam, északon, északnyugaton nagyobb, délen, délkeleten kisebb az esély a záporokra. Hazánk nagy részén a jövő hét közepéig a talajok száradására lehet számítani. A jövő hét közepén érkezhet ismét nagyobb területre kiterjedő csapadék egy hidegfronthoz kötődően. Addig a hőmérséklet lassan emelkedni fog, vasárnaptól már 27-32 fok közötti maximumok várhatók, éjszakánként pedig 15 fok környékére hűl a levegő.