Rengeteg vizet juttatnak ide vissza: ez mentheti meg a magyar térséget

Rengeteg vizet juttatnak ide vissza: ez mentheti meg a magyar térséget

MTI
Ökológiai vízpótlás kezdődött az Ős-Sárvíz szedresi szakaszán, a holtágba 80 ezer köbméter vizet juttatnak a Nádor-csatornából - jelentette be az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára és a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (KDVI) igazgatója csütörtökön a helyszínen, sajtótájékoztatón.

Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!

A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!

Hubai Imre államtitkár elmondta, a vízpótlást a 4,7 milliárd forintos Vizet a tájba! program támogatásával valósítják meg. A beavatkozással másodpercenként 100 liter vizet juttatnak az Ős-Sárvízbe, amelynek köszönhetően megmenekül a halállomány, és megmarad a Natura 2000-es területen az ökoszisztéma - tette hozzá. Kiemelte, hogy a vízügyi ágazatnak 2025-ben a tavalyról áthúzódó aszállyal kell megküzdeni, ehhez elkerülhetetlen az infrastruktúra felülvizsgálata és a szemléletváltás. A vízügy már nem az árhullám elvezetését tekinti feladatának, hanem a víz megtartásán gondolkodik.

Erre előre kell készülni műtárgyakkal, berendezésekkel, szakemberekkel, így a vízügyi szervezet az ökológiai vízpótlást el tudja végezni, függetlenül az aszálykár enyhítését, a csapadék pótlását szolgáló kormányzati programtól. Megjegyezte az Ős-Sárvízen felhalmozott vízkészlet a meleg, felszálló légáramlatok miatt keletkező csapadékhoz is hozzásegíti a térséget, amely mérsékli az aszályt, ezt mutatja, hogy a holtág mellett a virágzó kukorica várhatóan rekordtermést fog adni. Úgy fogalmazott, az ilyen típusú beavatkozások lesznek a "jövő nagy reménységei" a klímaváltozás elleni küzdelemben. A holtágba juttatott víz párolgása és elszivárgása is hozzájárul ahhoz, hogy hűtse a tájat a friss vízzel - mondta.

A kormány, amely ehhez a forrásokat biztosítja, a halastavak, horgásztavak ökológiai vízpótlását be tudja illeszteni a vízügyi igazgatóságok feladati közé - fűzte hozzá. Horváth Angéla, a KDVI igazgatója közölte, az igazgatóság a Nádor-csatornától 600 méter csővezetéket épített ki az Ős-Sárvízig, a július 1-én kezdett szivattyúzásnak köszönhetően eddig 10 centimétert emelkedett a holtág vízszintje. A vízpótlást a tervek szerint július végéig végzik napi 12 órás szivattyúzással, a holt-Sárvíz szintje 40-50 centimétert emelkedhet. Azt mondta, a vízügyi ágazat feladata most a vizek megtartása, ennek érdekében együttműködést kell keresni helyi szervezetekkel; a Sárvíz esetében a KDVI a Szedres és Vidéke Horgászegyesülettel és a Szedresi Sziget Egyesülettel közösen valósítja meg a vízpótlást.

Hubai Imre arról is beszélt, hogy a Tisza vízgyűjtő területén az eddig lehullott 40-50 milliméternyi csapadék után még 50-60 milliméternyi esőt várnak, ami másodpercenként 50-100 köbméter vízhozam-növekedést fog előidézni a folyón. Ebből tudják felölteni az öntözési rendszereket, víztározókat. Mindez Szolnok ivóvízellátása miatt is fontos - tette hozzá. Az országosan betárolt 650 millió köbméter víznek köszönhetően és az öntöző víz térítésmentes biztosításával tudnak segíteni az aszály által leginkább veszélyeztetett két növényt, kukoricát és napraforgót termesztőknek. Közölte, a Vizet a tájba! programban mint 880 ember dolgozik 190 munkagéppel és 170 szivattyúval.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
EZT OLVASTAD MÁR?