Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
A vizes élőhelyek mintegy 22%-a tűnt el 1970 óta, beleértve az édesvízi rendszereket, mint a tőzeglápok, folyók és tavak, valamint a parti tengeri ökoszisztémákat, köztük a mangroveerdőket és korallzátonyokat. Ez a leggyorsabb ütemű veszteség bármely ökoszisztéma esetében. A pusztulást olyan tényezők okozzák, mint a földhasználat változása, a szennyezés, a mezőgazdasági terjeszkedés, az invazív fajok és az éghajlatváltozás hatásai, például a tengerszint emelkedése és az aszály.
A veszteség és a degradáció mértéke túlmutat azon, amit megengedhetünk magunknak, hogy figyelmen kívül hagyjunk
- nyilatkozta Hugh Robertson, a jelentés vezető szerzője.
A jelentés évi 275-550 milliárd dolláros befektetést sürget a megmaradt vizes élőhelyeket fenyegető veszélyek elhárítására, és megállapítja, hogy a jelenlegi kiadások "jelentősen alulfinanszírozottak", bár konkrét számokat nem közöl. A világ mostanra már 411 millió hektárnyi vizes élőhelyet veszített el, ami félmilliárd futballpályának felel meg, és a megmaradt vizes élőhelyek negyede már degradált állapotban van a jelentés szerint.
A vizes élőhelyek gazdasági előnyei közé tartozik az árvízszabályozás, a víztisztítás és a szénmegkötés - ami kulcsfontosságú, mivel a vízszint emelkedik, a trópusi viharok és hurrikánok pedig az éghajlatváltozás miatt egyre intenzívebbé válnak. Emellett támogatják a halászati és mezőgazdasági ágazatokat, valamint kulturális előnyöket is nyújtanak.
A jelentést egy héttel a Ramsari Egyezmény részes feleinek Victoria Falls-i (Zimbabwe) találkozója előtt tették közzé. Az 1971-ben aláírt globális megállapodáshoz 172 ország csatlakozott, köztük Kína, Oroszország és az Egyesült Államok is, hogy elősegítsék az ökoszisztéma megőrzését. A csoport háromévente találkozik, de nem világos, hogy minden nemzet küld-e képviselőket. A vizes élőhelyek romlása különösen súlyos Afrikában, Latin-Amerikában és a Karib-térségben, de Európában és Észak-Amerikában is romlik a helyzet. Rehabilitációs projektek vannak folyamatban többek között Zambiában, Kambodzsában és Kínában.