Tombola és értékes nyeremények az Agrárszektor 2025 konferencián!
Tombolával és értékes nyereményekkel várjuk az Agrárszektor konferencia résztvevőit az esemény 2. napjának végén! FŐNYEREMÉNY: Az AXIÁL Kft. felajánlásából a szerencsés nyertes egy Fűnyírótraktor Portland Hawk H9212RD-rel lesz gazdagabb!
Szerezze meg jegyét most még Early Bird áron a december 3-4. között megrendezésre kerülő siófoki Agrárszektor 2025 konferenciára, ahol kistermelők és fiatal gazdák most 64.900 Ft + áfa összegért vehetnek részt az év egyik legnagyobb és legrangosabb agráreseményén!
Csapadékot alig hozott, de megmaradt az északnyugatias áramlás térségünk fölött az elmúlt egy héten is - derül ki a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből. Több napon is esett kevés eső, de a csapadék mennyisége az elmúlt 10 nap során csaknem országszerte 5 mm alatt maradt. A 30 napos csapadékösszeg az egész országban hiányt mutat, mely helyenként eléri az 50 mm-t is. A 90 napos összegben szinte az egész országban jelentős, mintegy 40-130 mm az elmaradás az átlaghoz képest. A talaj fölső 30-60 cm-es talajrétege a Dunántúl nyugati felén és az északi országrészben még tartalmaz nedvességet, bár az elmúlt hetek során nagyon sokat száradt a fölső réteg. Az Alföldön viszont szinte csontszáraz a fölső talajréteg is, 50-60 cm-nél mélyebben pedig csaknem országszerte igen szárazak a talajok.




A hőmérséklet az elmúlt hét közepén nagyjából megfelelt a sokéves átlagnak. A csúcsértékek akkor többnyire 15 és 20 Celsius fok közelébe emelkedtek. Szombaton hidegfront érkezett, mely mögött sarkvidéki eredetű légtömeg érkezett fölénk. Vasárnap és hétfőn a maximumok már csak 14 fok körül alakultak. A derült időben és a nyugalomba jutott légtömegben vasárnap reggelre szinte országos fagy alakult ki, majd hétfőn az ország keleti kétharmadán, kedden pedig északkeleten voltak még fagyok. Az északi völgyekben és a száraz homok talajú Felső-Kiskunságon -6, -8 fok is előfordult. Keddtől a magasabb légrétegekben enyhébb és nedvesebb léghullámok érkeztek, megszűntek az éjszakai fagyok, és szerdán már 15 és 23 fok közé melegedett a levegő.


A kukorica betakarítása továbbra is zajlik, erre a száraz, meleg időjárás lenne a kedvező. A repce és az árpa fejlődéséhez, valamint az őszi búza keléséhez, ami jelenleg a legtöbb helyen poros talajba került, viszont égető szükség lenne áztató esőre, gyakorlatilag az egész országban.
Átalakult Európa időjárása, így a folytatásban erősen változékony, többször csapadékos időre számíthatunk. Erőteljes nyugatias áramlással ugyanis nagy nedvességű léghullámok érkeznek fölénk. Az első ma délután, éjjel és holnap vonul át és öntözi meg hazánk földjeit, a következő pedig vasárnap. Kisebb eső a jövő hét első felében is előfordulhat, de az erős nyugati áramlás megmarad, így van esély további csapadékra. A jövő hét közepéig nagy területen hullhat 10-20 mm-t meghaladó eső, így a talajok fölső rétege jó eséllyel átnedvesedik. A hőmérséklet visszaesik, a hosszú hétvégén többnyire 12-18 fok között csúcsértékekre lehet számítani, majd hétfőre 3-4 fokot csökken a felmelegedés mértéke. A jövő héten viszont újabb lassú felmelegedés következik. Bár a fagyzugokban előfordulhat majd gyenge éjszakai fagy, de a következő egy hét során nem lesz jellemző a fagy. A legerősebb szél pénteken várható: hazánk délnyugati részét kivéve nagy területen viharossá fokozódó nyugatias légmozgás várható.