Nem fest jól a helyzet: mégis, mi történik ezzel a zöldséggel a franciáknál?

Nem fest jól a helyzet: mégis, mi történik ezzel a zöldséggel a franciáknál?

agrarszektor.hu
Franciaországban a gyenge kereslet mellett a tavalyinál kisebb póréhagyma-termés várható. A nyári aszály, az erős kártevőnyomás, valamint a lanyha kereslet miatt nem zártak jó évet a termelők, még az őszi piaci élénkülés ellenére sem - írta meg a FruitVeB.

Tombola és értékes nyeremények az Agrárszektor 2025 konferencián!

Tombolával és értékes nyereményekkel várjuk az Agrárszektor konferencia résztvevőit az esemény 2. napjának végén! FŐNYEREMÉNY: Az AXIÁL Kft. felajánlásából a szerencsés nyertes egy Fűnyírótraktor Portland Hawk H9212RD-rel lesz gazdagabb!

Csoportos kedvezmények már 2 főtől: 2 fő jelnetkezése esetén, 10%, 3 fő estén 15%, 4 vagy több fő jelentkezése esetén 20% kedvezmény! A kistermelők és fiatal gazdák pedig most 64.900 Ft + áfa összegért vehetnek részt az év egyik legnagyobb és legrangosabb agráreseményén! 

Az Agreste 2025. október 1-jén kiadott prognózisa szerint Franciaországban a póréhagyma vetésterülete 5416 hektáron stabilizálódott, azaz az előző évhez képest változatlan, ugyanakkor 1%-kal elmarad az elmúlt öt év átlagától. A teljes szezonra becsült termésmennyiség 152,1 ezer tonna, ami 7%-kal, 12 ezer tonnával kevesebb, mint az előző évben, és 8%-kal alacsonyabb az ötéves átlagnál. A visszaesés hátterében elsősorban a nyári időszakban tapasztalt intenzív kártevőnyomás áll, különösen az ország északi termesztőkörzeteiben.

A nyári hónapokban a piacokon a kínálat bőséges volt, ugyanakkor a kereslet gyenge maradt, amit a meleg időjárás is visszafogott. Júniusban a termelői árak 6%-kal maradtak el az ötéves átlagtól, és 34%-kal voltak alacsonyabbak, mint 2024 azonos hónapjában. A nyár folyamán a kereslet továbbra is lanyha maradt, egyes területeken a termelők kénytelenek voltak megsemmisíteni a termést, miközben az árak tartósan alacsony szinten mozogtak. Szeptemberre azonban már élénkülés mutatkozott a piacon, amit a közintézmények újranyitása és a fogyasztásnak kedvezőbb időjárás is támogatott. Az árak ekkor már megközelítették az előző évek azonos időszakában tapasztalt szinteket. 2025 szeptemberében a póréhagyma termelői ára 6%-kal alacsonyabb volt, mint a 2024-2025-ös idény azonos hónapjában, ugyanakkor 2%-kal meghaladta a 2020-2024 közötti ötéves szeptemberi átlagot.

A májustól augusztusig tartó időszakban a gyenge kereslet miatt a póréhagyma és más hagymafélék külkereskedelmi forgalma is visszaesett. Az export 3%-kal, az import pedig 11%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, így a külkereskedelmi mérleg hiánya 500 tonnára mérséklődött, ami éves szinten 47%-os javulást jelent.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
EZT OLVASTAD MÁR?