Halálos koktél? - Egyes rovarölőkre nehéz idők jöhetnek

Agrárszektor
A magyar növényvédősöknek nem kell aggódniuk: a német szabályok itthon nem érvényesek - egyelőre.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 59 400 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

Németországban gyakori, hogy még a repce virágzása idején is bevetnek egy gombaölő szert, amit praktikus okokból a repcefénybogár elleni védekezéssel is egybekötnek. Mostanra beigazolódott, hogy a külön-külön ártalmatlan készítmények együtt alkalmazva halálos veszélyt jelentenek a méhek számára. Továbbá a rovarölő szer hatóanyaga kimutatható a mézben is.

Eddig abban a hitben éltünk, hogy méhkímélő technológiában virágzás idején is bevethetők egyes inszekticidek. A hazai gyakorlatból 2014-től ismerünk olyan eseteket, amikor az acetamiprid hatóanyagú rovarölő szer és egy azolszármazékot tartalmazó gombaölő szer kombinációja kiirtotta a méheket. A kevés dokumentált eset a németekétől eltérő technológiának köszönhető: Magyarországon kisebb az esélye annak, hogy május-június folyamán komoly gombafertőzéssel szembesüljenek a termelők, így annak is, hogy egy halálost koktélt keverjenek.

EZ IS ÉRDEKELHET
Németországban viszont már ebben a szezonban tiltani fogják a legismertebb acetamiprid hatóanyagú inszekticid, a Mospilan más készítményekkel való keverését, de még a felületi feszültségcsökkentő hatásfokozókat sem engedélyezik hozzá. Magyarországon egyelőre még szabad a Mospilannal (és más acetamipriddel) virágzó repcében permetezni. Kizárólag napnyugta előtt, amikor a méhek már nem járják a táblát, tebukonazollal keverve is használható. A Nébih folyamatosan monitorozza a méhpusztulásokat, és szükség esetén szigorít az előírásokon.
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?