2024. december 12. csütörtök Gabriella
Új világ jön? – Belenyúlhat a kormány a gabonaszerződésekbe

Új világ jön? – Belenyúlhat a kormány a gabonaszerződésekbe

Új, a termelők felelősségét pontosabban szabályozó gabonaszerződéseket szeretne látni a kormány – mondták el a gabonakereskedelemre rálátó forrásaink a szaktárca vasárnapi közleménye után. Ha ez megvalósulna, akkor a termelőnek csak addig kellene felelősséget vállalnia az eladott áruért, amíg át nem adja a vevőnek – ez jelenleg sok esetben a végső vevőig tart, vagyis a gazda akkor is bukik, ha a köztes és a végső felhasználó között „leromlik” a gabona minősége.

Vasárnap tette közé az Agrárminisztérium, hogy "a felvásárlás nagyobb átláthatósága és a piaci bizalom erősítése érdekében a szaktárca felülvizsgálja a kukoricafelvásárlás minőségvizsgálati gyakorlatát."

A közleményben Nagy István kifejtette, az ágazatban a kukorica felvásárlási tevékenységekkel kapcsolatban kialakult széles körű bizalmatlanság jövőbeni csökkentése és megszüntetése érdekében a tárca áttekinti, a gabonafélék minőségvizsgálati gyakorlata szabályozási eszközökkel javítható-e. A gazdálkodók jelzései alapján Magyarországon jelenleg ugyanis heterogén módon történik a gabonafélék felvásárlás előtti ellenőrzése, különös tekintettel a toxintartalom-meghatározására. Ez jelentős kiszolgáltatottságot és veszteséget okozhat a hazai gazdálkodóknak – tette hozzá a minisztérium.

EZ IS ÉRDEKELHET

Új szabályozás a szerződések esetében

Az Agrárszektornak nyilatkozó, a gabonakereskedelemre rálátó forrásaink szerint a közlemény alapján az is várható, hogy a kormány rendezheti a gabona adásvételének jelenleg tapasztalható anomáliáit. Mint egyikük elmondta:

Mindez azért okozhat problémát, mert rendszeresen előfordul, hogy a vevő a termelőtől azzal a céllal vásárol gabonát, hogy azt továbbadja, ám ilyenkor kiköti azt, hogy a termelő felelőssége a végső értékesítésig tart. Példát is említett:

A szerződésekben sokszor benne van, hogy addig felelsz érte, amíg az új helyre nem érkezik meg. Előfordul, hogy valaki átveszi a tételt a gazdától, egy harmadik telephelyre leszállítja, majd azt mondja, hogy nem az a minőség érkezett be, amit ő átvett. Ilyenkor termelő a hunyó.

Ez abban az esetben történhet meg, ha a vevő valójában rosszabb minőségű árut próbál értékesíteni, mint amit átvett, de megeshet az is, hogy az adott tételt nem megfelelően tárolták, és időközben minőségromláson esett át.

Voltak kifogásolható esetek

Az Agrárszektornak nyilatkozó forrás rámutatott arra: ilyen anomáliák nem ritkák a hazai gabonakereskedelemben.

Több ilyen, nehezen kinyomozható eset történt az elmúlt időben, ez is közrejátszhat abban, hogy a kormány az átadás-átvétel, a fizetési kötelezettség keletkezését jogilag szeretné szabályozni a szerződésekben.

A forrásaink szerint indokolható lenne egy ilyen beavatkozás, amelynek eredményeképp a termelő csak addig felelne az áru minőségéért, amíg át nem adta a vevőnek, utána pedig már nem a gazdát terhelné az, hogy mi történik az áruval. Azt, hogy a majdani új szabályozás pontosan hogyan is nézne ki, egyelőre nem világos.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?