Itt a növényfigyelő rendszer, amivel komoly pénzt takaríthatnak meg a gazdák

Itt a növényfigyelő rendszer, amivel komoly pénzt takaríthatnak meg a gazdák

MTI
A Fermata 10 millió dollárt kapott MI-alapú növényfigyelő rendszer fejlesztésére. A kamerák és szenzorok időben észlelik a problémákat, naponta kétszer rögzítenek képeket a növényekről, majd a mesterséges intelligencia segítségével elemzik őket.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A Fermata nevű, a mesterséges intelligencia (MI) technológiáját a mezőgazdaságban alkalmazó izraeli startup cég tízmillió dolláros befektetést szerzett fejlesztéséhez. Az MI segítségével "digitális mezőgazdasági agyat" fejlesztő izraeli startup érzékelőkkel és kamerákkal akkor észleli a növénytermesztésben a problémákat, még mielőtt komoly gondot jelentenének. A Fermata Croptimus platform nevű, a gazdálkodók számára készült rendszer beépül a növénytermesztés kezdeti szakaszába. A rendszer egyszerű, készen kapható kamerákon alapul, amelyeket a gazdálkodók üvegházaikba telepítenek.

A kamerák naponta kétszer képeket rögzítenek a növényekről, ezeket a felhőbe küldik, ahol fejlett mesterséges intelligencia algoritmusok segítségével elemzik őket. Ezzel a folyamattal azonnal észreveszik a kártevőket, betegségeket, hiányosságokat és egyéb nehézségeket

- közölte Valeria Kogan, a Fermata alapítója és vezérigazgatója.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az irányítópulton a gazdák részletes információkat kapnak a különféle problémákról, és arról, hogy az általuk alkalmazott gyógymódok miként hatnak

- tette hozzá. A vállalat szerint a rendszer felhasználói megtakaríthatják a termesztési költségek negyedét, a termésveszteség 30 százalékát, és a felügyeleti és ellenőrzési idő felét. Fejlesztésük képes a termőterületek feltérképezésére is, így a gazdálkodók megfigyelhetik a termés minőségét, távolról is azonosíthatják a problémákat, láthatják a különböző paramétereken alapuló hőtérképeket, és további információkhoz juthatnak. A 2020-ban alapított, 50 embert foglalkoztató Fermata tízmillió dollárt szerzett további munkájához a Raw Ventures által vezetett finanszírozási körben a fejlesztés befejezéséhez. A cég eddig összesen mintegy 19 millió dollárt gyűjtött össze munkájához.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. április 30. 06:03