Hatalmas pluszpénzzel mentenék meg a mezőgazdaságot: nagy a baj

Hatalmas pluszpénzzel mentenék meg a mezőgazdaságot: nagy a baj

agrarszektor.hu
Az Európai Bizottság javaslata szerint a jelenlegi 200 millió eurós agrár-krízistartalékot 500 millió euróra emelnék, vagyis további 300 millió eurót csoportosítanának át a folyó agrárköltségvetés szabad forrásaiból. A Bauernzeitung beszámolója alapján a lépés célja, hogy a tagállamok nagyobb mozgástérrel rendelkezzenek a különféle mezőgazdasági krízishelyzetek kezelésében, illetve szükség esetén nemzeti támogatásokkal is hatékonyabban segíthessék saját agrárágazatukat.

A flandriai VILT agrárhírügynökség információi szerint több tagállam - köztük Franciaország és Spanyolország - már élt is ezzel a lehetőséggel, például a mezőgazdaságban felhasznált dízel beszerzésének támogatására. A bizottsági kezdeményezés hátterében a nitrogénalapú műtrágyák árának jelentős emelkedése áll, amelyet elsősorban a magas gázárak hajtanak felfelé - írja a FruitVeB.

EZ IS ÉRDEKELHET

A drágulás összefügg a Közel-Keleten zajló háborús helyzettel, amely a globális energia- és műtrágyapiacot egyaránt érzékenyen érinti. További kockázatot jelent, hogy a világ műtrágyatermelésének mintegy 30%-a a Hormuzi-szoroson keresztül jut el a célpiacokra, amelynek szállítását a konfliktus kezdete óta az Iránnal kapcsolatos blokád akadályozza.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

KWS – Élen jár repcében! (x)

Azok a hibridek adnak valódi biztonságot, amelyek nem egyetlen tulajdonságban erősek, hanem komplex stressztoleranciával támogatják a gazdálkodói döntést.