A flandriai VILT agrárhírügynökség információi szerint több tagállam - köztük Franciaország és Spanyolország - már élt is ezzel a lehetőséggel, például a mezőgazdaságban felhasznált dízel beszerzésének támogatására. A bizottsági kezdeményezés hátterében a nitrogénalapú műtrágyák árának jelentős emelkedése áll, amelyet elsősorban a magas gázárak hajtanak felfelé - írja a FruitVeB.
A drágulás összefügg a Közel-Keleten zajló háborús helyzettel, amely a globális energia- és műtrágyapiacot egyaránt érzékenyen érinti. További kockázatot jelent, hogy a világ műtrágyatermelésének mintegy 30%-a a Hormuzi-szoroson keresztül jut el a célpiacokra, amelynek szállítását a konfliktus kezdete óta az Iránnal kapcsolatos blokád akadályozza.












