Fellélegezhetünk - Magyarországon nincs gyilkos sertésvírus

agrarszektor.hu
Bekerült Magyarország az Aujeszky-betegségtől mentes uniós tagállamok közé, így a hazai sertéspiaci szereplők ezentúl egyszerűbb feltételekkel exportálhatnak. A Magyarországra érkező sertésszállítmányoknak viszont a betegségtől mentes státusz védelmében szigorúbb előírásoknak kell megfelelniük. A vírus az emberre nem jelent veszélyt, de jelentős gazdasági károkat okozhat.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 54 400 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

Az Európai Unió tagállamai egyhangú döntéssel Magyarország teljes területét mentesnek nyilvánították a sertésállományokat veszélyeztető Aujeszky-betegségtől - jelentette be Zsigó Róbert, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) államtitkára. Ennek köszönhetően a hazai sertéstartók egyszerűbb feltételekkel exportálhatnak, a Magyarországra érkező sertésszállítmányoknak viszont a betegségtől mentes státusz védelmében szigorúbb feltételeknek kell.

A számunkra kedvező döntést az EU illetékes bizottságának állategészségügyi és állatjóléti szekciója hozta meg. Magyarországon kívül jelenleg tizennégy tagállam teljes területe és két tagállam egyes megyéi mentesek a sertések által terjesztett állatbetegségtől.

Magyar állatorvos írta le először a betegséget
Aujeszky Aladár 1902-ben írta le először önálló betegségként ezt a sertések tömeges megbetegedését okozó kórformát, amely elnevezésében világszerte őrzi a magyar állatorvos emlékét. Az Aujeszky-betegség iránt az összes emlős állat fogékony, az ember azonban nem.

A betegségtől mentes tagállamokba - így már Magyarországra is - csak úgy lehet szállítani sertéseket, hogy azok ne veszélyeztethessék a magasabb állategészségügyi státuszú járványügyi helyzetet. Ezért a szállítani kívánó tagállamoknak szigorú feltételeknek kell megfelelniük mind a származási gazdasággal, mind a szállítandó sertésekkel kapcsolatban - fogalmazott az uniós döntéssel kapcsolatban Zsigó Róbert.

A mentes státuszú tagország egy másik mentes tagállamba egyszerűbb feltételekkel szállíthat sertést, például a tenyésztési vagy a továbbtartási célú forgalomba hozatal esetén sem kell elvégezni a sertések szállítását megelőző vérvizsgálatot. A sertéstartóknak fontos tudni, hogy - a korábbi éveknek megfelelően - a monitoring mintavételeket továbbra is kötelesek elvégeztetni, mivel azok biztosítják Magyarország mentes státuszának megőrzését.

Aujeszky Aladár 1902-ben írta le először önálló betegségként ezt a sertések tömeges megbetegedését okozó kórformát, amely elnevezésében világszerte őrzi a magyar állatorvos emlékét.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?