Hatalmas fejlesztés Gödöllőn: rengeteg magyar állattartó örülhet

Hatalmas fejlesztés Gödöllőn: rengeteg magyar állattartó örülhet

agrarszektor.hu
A GÉN-NET 21 Konzorcium a VEKOP Stratégiai K+F műhelyek kiválósága pályázat keretében 2017-ben VEKOP-2.3.2-16-2016-00012 azonosító számon regisztrált pályázati programot nyert el 659,10 millió Ft értékben, vissza nem térítendő európai uniós támogatás formájában. Konzorciumvezető a Nemzeti Biodiverzitás- és génmegőrzési Központ Haszonállat-génmegőrzési Intézete, konzorciumi tagok a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és az Állatorvostudományi Egyetem. A pályázat címe: Kárpát-medencei őshonos haszonállatfajok, -fajták és -ökotípusok XXI. századi génbanki stratégiájának tudományos megalapozása és fejlesztése. A projekt befejezési dátuma: 2021.12.31.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 54 400 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

Az európai uniós támogatás révén megvalósuló projekt elsődleges célkitűzése az volt, hogy Magyarországon megalapozza az őshonos haszonállatfajok, -fajták és ökotípusok génbanki megőrzését a legszélesebb körben, azaz a mézelő méhtől a baromfifajokon át egészen a szarvasmarháig. A megőrzendő populációk begyűjtésén és felszaporításán túl, a minőségi génmegőrzés érdekében széleskörű kutatómunkát is végeztek a Konzorcium résztvevői - olvasható az NBGK sajtóközleményében.

A tavasz kiemelkedő agráreseménye: Agrárium Konferencia Kecskeméten

Április 6-án rendezi meg Kecskeméten a Portfolio Csoport tavaszi Agrárium 2022 konferenciáját, amely a gazdálkodási évet megalapozó, illetve megerősítő információkat nyújt a hazai agrárgazdaság szereplőinek. A rendezvény bemutatja és részletesen kifejti azokat a legfontosabb jogszabályi, támogatási, piaci, finanszírozási, innovációs és jövedelmezőségi változásokat, amelyek döntően befolyásolhatják az agrárvállalkozások tevékenységeit. A konferencia gyakorlati útmutatással és naprakész információkkal járul hozzá ahhoz, hogy az agrárgazdasági vállalkozások eredményes gazdasági döntéseket hozhassanak. A rendezvény valamennyi üzemméretű gazdálkodónak hasznos tájékoztatást nyújt a 2022-es évet érintő legjelentősebb agrárgazdasági változásokról. Ne hagyja ki az Agrárium 2022 Konferenciát április 6-án Kecskeméten!

EZ IS ÉRDEKELHET

A 4,5 éves pályázati időtartam alatt a Konzorcium bővítette az NBGK HGI élő baromfi génbankját és továbbfejlesztette emlős haszonállat nukleusz populációkkal. Az erdélyi tájfajták élőhelyükön történő megőrzésével létrehozta egy két helyszínen működő (Erdély, NBGK HGI Gödöllő) élő génbank alapjait. A hazánkban egyedülálló mélyhűtött baromfi Génbankot további szaporítóanyag és genetikai minták tárolásával bővítette. A fejlesztés eredményeként jelenleg összesen 12 faj, 37 fajta 18.244 db mintáját tárolják a Génbankban.

A Széchenyi 2020 program keretében megvalósuló pályázat legkiemelkedőbb eredményei közé tartozik, hogy

  • Naprakész adatbázis készült az in vitro génbanki minták nyilvántartására;
  • Ondómélyhűtési protokoll készült a magyar kutyafajták, a pannon méh és a rézpulyka szaporítóanyagának tárolásához;
  • Kidolgozásra került egy általános protokoll és kritériumrendszer a házityúk ősivarsejt vonalak alapítására, minőségbiztosítására és génbanki megőrzésére;
  • Ultragyors fagyasztási protokoll készült a naposkori baromfi ivarszerv-szövetek mélyhűtéses tárolásához;
  • Molekuláris genetikai felmérés készült az őshonos magyar tyúkfajták és a pannon méh genetikai variabilitásáról;
  • Multifunkcionális membrántesztet dolgoztak ki az ondómélyhűtés sikerességének tesztelésére;
  • Kidolgozásra került a gúnárondó Mycoplasma mentesítése az ondómélyhűtés során;
  • Kifejlesztésre került a 3D modellezés és egy automata áthaladási mérleg elsősorban extenzív tartású szarvasmarha állományok adatainak felvételezésére és mérlegelésére.
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. április 20. 06:02