Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
Amint az OIV diagramján látható, Olaszország, Franciaország, Spanyolország mindegyike jelentősen megelőzi az Egyesült Államokat (Etats-Unis) a termelésben, hiszen tavalyi bortermelésük 22-26 százalékkal bővült az előző szezonhoz képest. Németország a nyolcadik, és Kína stabilan tartja a tizedik helyét, bár az ottani termelés visszaesett 2017-hez képest.
Mint az adatokból jól látszik, hazánk a 14. helyet foglalja el a listán. Magyarországon a múlt évben 69 ezer hektáron leszüretelt szőlő mennyisége 500 ezer tonnát tett ki. Ebből mindegy 3,6 millió hektoliter bort lehet előállítani, amely nemcsak mennyiség szempontjából, de minőségét tekintve is jónak tekinthető.
A világ borfogyasztása jelentősen növekedik az ezredforduló óta, és a legnagyobb felvevő piacok az Egyesült Államok, Franciaország, Olaszország és Németország. Jóllehet az elmúlt évben is Olaszországban készült a legtöbb bor, ami a kivitelt illeti, Spanyolország némileg többet exportált az olaszok szűk 20 millió hektoliteres mennyiségénél, ami egyébként 6,15 milliárd eurós rekordbevételt hozott az országnak. Értéket tekintve viszont a franciák viszik a prímet a világban: 9,3 milliárd euró folyt be az országba a borexportból. Ez 3,2-szer nagyobb bevétel, mint amennyit a mennyiségi kivitelben első spanyolok fel tudnak mutatni, de a második helyezett olaszokénál is 50 százalékkal több pénzt hozott a kasszába.