Jön a magyar agrárium kihagyhatatlan toprendezvénye, az Agrárszektor Konferencia | 2023. november 29-30., Siófok
A rendezvény az éves agráresemények összegzése és értékelése mellett hosszabb távú jövőképet is felvázól a résztvevők számára a megalapozott fejlesztési és beruházási döntésekhez. A konferencián a hazai államigazgatási, banki, vállalati és érdekképviseleti szféra csúcsvezetői nyújtanak első kézből származó, releváns információkat, amelyek az agrárgazdaság valamennyi szereplője – a termelők, az élelmiszergyártók és a kereskedők – számára egyaránt hasznos tájékoztatásul szolgálhatnak.
SZAKTANÁCSADÓK FIGYELEM! - NEMZETI AGRÁRGAZDASÁGI KAMARA ÁLTAL AJÁNLOTT RENDEZVÉNY! 4-4 pont kapható az eseményen való részvételért. (A kredit pont érvényesítéséhez mindkét nap külön regisztráció szükséges a helyszínen!)
Az Európai Unió a négyéves ukrán "trükközés" után 2019 végén újratárgyalta az országgal a szabadkereskedelmi egyezmény keretében behozható baromfitermékek körét és mennyiségét. A régi és az új kvótaszabályozás tükrében így alakult eddig a beérkező ukrán csirkehúsexport Európában. A teljes behozott mennyiség idén már nem lépheti át a 90 ezer tonnát.
Az új szabályozásnak köszönhetően az ukrán behozatal csökkenni fog 2020-ben Európába, és az ország inkább a Közel-Keletre és Észak-Afrikára koncentál majd. A madárinfluenza náluk is megjelent, de az elemzők nem gondolják, hogy ennek számottevő hatása lesz a termelésre.
Az ukrán termelést egyetlen termelő uralja, a Myronivsky HleboProduct (MHP), amely a teljes előállítás több mint 70 százalékáért felel. A vállalat egy jelentős bővítési programot fejezett be (több mint egymilliárd dollár értékben), ami 2019-ben a termelés és az export jelentős növekedéséhez vezetett. Az MHP termelése 2019-ben 13 százalékkal 670 ezer tonnára bővült. Ennek eredményeként Ukrajna lett a világ hetedik legnagyobb csirkehúsexportőre.
Az USDA becslései szerint az ukrán baromfiágazat tovább fog növekedni 2020-ban, bár a korábbinál lassabb ütemben, "csak" 7-8 százalékkal. Ennek oka, hogy az ipar valószínűleg a meglévő létesítmények hatékonyságának növelésére tesz majd lépéseket. Az új termelőkapacitások szinte teljes egészében a Közel-Kelet, a szovjet utódállamok és Észak-Afrika piacait célozzák. Ukrajna továbbra is nagy importőr marad a csirkebelsőségek piacán, vagyis