Már csak néhány napig jelentkezhet a Portfolio agrárdíjaira!
A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen szeptember 22-ig!
A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanácsnál működő piaci jelentéstételi kötelezettségről szóló piacszervezési intézkedés kiterjesztéséről szóló 8/2017. (III. 2.) FM rendelet 2020. február 28-án hatályát vesztette - írja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Ugyanakkor az Agrárminisztérium a Tej Terméktanács kérelmére a 4/2020 (II. 28.) AM rendelettel (továbbiakban: rendelet) elrendelte a piaci jelentéstételi kötelezettség 2023. február 28-ig történő meghosszabbítását.
A jelentéstételi kötelezettek köre és a jelentési határidő változatlan, a NÉBIH részére a rendelet 2.§ (1) bekezdése szerint megküldendő jelentésben szereplő termékek körében ugyanakkor van változás, a feldolgozás során vagy bérmunkában előállított termékekkel kapcsolatos jelentésbe bekerült a hagyományos rögös túró kategória, a kereskedelemmel kapcsolatos jelentésbe pedig rögös túró és a 1,5% zsírtartalmú UHT tej. További változás, hogy a piaci folyamatoknak leginkább kitett termékek (1,5% zsírtartalmú UHT tej és trappista sajt) esetében a mennyiségi adatokon túl a súlyozott havi átlag fogyasztói árat is meg kell adni. Az ár mindkét termékkör esetében a speciális (bio, laktózmentes stb) termékek nélküli, belföldön értékesített mennyiséggel súlyozott, ÁFÁ-t is tartalmazó bruttó fogyasztói ár.
A rendelet szerinti új struktúrát a 2020. április hónapban leadott jelentésekben kell először alkalmazni. A jelentésekben alkalmazott termék kategóriákkal és egyéb fogalmakkal kapcsolatos részletes információkat a Tej Terméktanács honlapján (https://tejtermek.hu/cikkek/piaci-jelentestetel) található a kitöltési útmutató tartalmazza. A bérgyártásban előállított termékek esetén továbbra is érvényes, hogy arról a jelentést az előállítást megrendelő félnek kell benyújtani az előállítói adatlapon.
A Nébih-hez benyújtandó jelentéssel kapcsolatos egyéb tudnivalók:
1. A tejpiaci jelentéssel kapcsolatos aktuális információk minden esetben megtalálhatók a https://portal.nebih.gov.hu/-/tejpiaci-jelentes honlapon. Kérem, rendszeresen kísérje figyelemmel a jelentéssel kapcsolatos információkat.
2. A tejpiaci jelentés sablonjaként kizárólag a https://portal.nebih.gov.hu/-/tejpiaci-jelentes honlapon található sablonok használandók. Kérjük ellenőrizze, hogy jó sablont használ-e!
3. Jelentését kizárólag e-mail-ben, kizárólag excel-formátumban kell eljuttatnia a tejpiacijelentes@nebih.gov.hu címre.
4. Kérdését lehetőleg írásban tegye fel a tejpiacijelentes@nebih.gov.hu címen, igyekszünk rövid határidővel válaszolni. Telefonon nem adunk jelentéstételi kötelezettségre, mentességre, határidőtől való eltérésre vonatkozó információkat, azt elsősorban kisebb technikai problémák megoldására tartjuk fent!
5. Kérjük a jelentések határidejét minden esetben tartsa be! A késve érkezett bejelentéseket nem minden esetben tudjuk figyelembe venni.
6. Amennyiben téves adatot adott meg, és korrigálni szeretné, a jelentéstétel határidején belül bármikor megteheti. A legutolsó jelentést vesszük alapul.
7. Amennyiben a jelentése hibás, megadott elérhetőségén értesítjük.
8. A tejpiaci jelentés sablonjában módosítást nem szabad végezni: azaz oda sem sort, sem oszlopot, sem munkalapot beszúrni, vagy onnan kitörölni nem szabad, továbbá a tejpiaci jelentés sablonjában sem cellát, sem munkalapot nem szabad átnevezni.
9. Amennyiben a jelentéskötelezett több telephellyel is rendelkezik. elegendő egy jelentést benyújtania, amelyben az összes telephely tejpiaci adatait összesítve jeleníti meg. Ez esetben a jelentésben a központi telephely adatait kell feltüntetni és az e-mailben meg kell jeleníteni a többi telephely címét és engedélyeit.
10. Kisereskedők tekintetében:
a. Késztemék - 1 munkalap: az adott negyedév első hónapja (január, április stb.)
b. Késztemék - 2 munkalap: az adott negyedév második hónapja (február, május stb.)
c. Késztemék - 3 munkalap: az adott negyedév harmadik hónapja (március, június stb.)
d. Minden negyedévben új táblázatot kell kezdeni.
11. Nagykereskedők tekintetében:
a. Késztermék munkalap: az adott hónap adatait kell feltüntetni
12. Feldolgozók tekintetében:
a. Késztemék munkalap: az adott hónap adatait kell feltüntetni.