Rangos agrárdíjak az Agrárszektor Konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen szeptember 15-ig!
Az érintett terület ezúttal Bulgária és Románia szomszédos, gyakorlatilag legszegényebb régiói, a résztvevők pedig az ott élő, egyre idősebb népesség. A területre jellemző, hogy a fiatalok máshol keresik a boldogulásukat, akár más városokban, akár külföldön, míg a helyben maradók fiatalok és idősebbek, szülők és nagyszülők gyakran munka nélkül, rossz körülmények között élnek.
A 20 ezer euróval támogatott projekt lényege, hogy határon átnyúló termelőszövetkezetekbe szervezi a helyi lakosok közül azokat, akik tudnak és akarnak a mezőgazdasági termelésben dolgozni, és összeköti őket azokkal a helyi termelő vállalkozásokkal, akiknek egyszerre van szüksége munkaerőre és felvevőpiacra is. Az így megtermelt helyi, egészséges élelmiszert aztán szintén a régióban, kiszállított kosarak formájában értékesítik. A napi, vagy igény szerinti gyakorisággal eljuttatott kosarakat pedig a helyi lakosok távolba szakadt, jobb életszínvonalon élő hozzátartozói, gyerekek, unokák rendelik meg szüleik, nagyszüleik számára.
Ezzel a megoldás újra aktiválja - termelőként, vagy a logisztika területén - a még munkaképes helyi lakosokat, támogatja a helyi termelőket, hiszen biztosítja a helyben hiányzó fizetőképes keresletet, és megoldja a helyben, fenntartható körülmények között termelt élelmiszer helyi felhasználását, ezzel is támogatva a fenntartható gazdasági célokat. Emellett olyan helyszínen hívja fel a figyelmet a fenntartható mezőgazdaság lehetőségére, ahol ennek korábban nem volt hagyománya, miközben erősíti a szociális kötelékeket, a generációk közötti kommunikációt is.
A projektben résztvevő termelők vállaltan nagy figyelmet fordítanak a biodiverzitás megőrzésére, a fenntartható talajhasználatra. Az uniós viszonylatban viszonylag szerénynek nevezhető támogatást a projektet jegyző nemzetközi csapat - egy helyi kertészet vezetője, egy klímaaktivista és egy talajbiológus - arra fordítja, hogy egyfelől kidolgozza a projekt életképes pénzügyi modelljét, másrészt kapcsolatba lépjen a bevonni kívánt csoportokkal helyben és távolabb is. A résztvevők külön figyelmet fordítanak arra, hogy a létrehozott és dokumentált struktúra és modell később Európa bármely más pontján is alkalmazható legyen.