Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A konferenciára idén először 0. nappal is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
Tovább nő a fehér kenyér ára: januárban már majdnem 1000 forintba került kilója átlagosan az országban, míg egy évvel korábban még csak 458 forintot kellett fizetni érte - derült ki az RTL Híradójából. Egy, a Híradónak nyilatkozó pékség tulajdonosa elmondta, hogy a lisztet ugyan olcsóbban szerzi be, minden másra azonban többet kell költenie, és a dolgozók felét minimálbérért foglalkoztatja. Mint fogalmazott, nagyon szeretnének árat emelni, mert az üzemanyag és a gáz ára, valamint a dolgozók bérköltsége is megemelkedett.
Az elmúlt 4 hónapban 40%-kal esett vissza a búza piaci átlagára, mert megindult a szállítás a háború sújtotta Ukrajnából. Ebből a magyar boltokban még semmi sem látszik, a magyar termelők 5-10%-a viszont már fizetési nehézségekkel küzd az olcsó ukrán gabona miatt
A kereskedők, felhasználók bekészleteztek az olcsón behozható ukrán gabonából. Ennek a tonnánkénti ára - és a minőség nagyon differenciált ott is - 75-80 ezer forint. Ennyiért Magyarországon nem lehet termelni
- mondta Horváth Lajos, a Mezőgazdasági Termelők Országos Szövetségének főtitkára.
Tovább drágultak a pékáruk Magyarországon: a fehér kenyér ára tavaly decemberről idén januárra 7%-kal lett magasabb, a félbarna kenyéré 9%-kal, a zsemléé pedig 6%-kal. Raskó György agrárközgazdász szerint legkorábban aratás után csökkenhetnek az árak, amikor elfogy a korábban drágán vásárolt gabona.
10-15%-os csökkenés, ami reális, de csak az új termelésű búza őrlése után
- tette hozzá Raskó György.