Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
Lengyelországban a burgonya nagykereskedelmi ára szeptember elején egy 13,5%-os emelkedéssel kikecmergett az augusztusi gödörből, de mind a mai napig folyamatosan érzékelhető az árak csökkentésére irányuló nyomás. Egyes termelők engednek is ennek a nyomásnak, a többség bosszúságára. Ez az ingerültség nem alaptalan, mivel a kínálati realitások, és különösen a jövőbeli kilátások ellentmondanak az árcsökkenés logikájának. Köztudott, hogy az idei lengyel burgonyatermés volumene finoman szólva sem lesz lenyűgöző az időjárás alakulása miatt: a nyáron uralkodó hőséget és aszályos időszakot most özönvízszerű esőzések követik, ami nemcsak a termés mennyiségében, hanem minőségében is meg fog mutatkozni - írja a FruitVeB.
Márpedig ilyen körülmények mellett az áraknak hosszú távon emelkedniük kellene - kérdés, hogy mikor kezdődik meg ez a tendencia. Ennek indulását egyelőre a “vasárnapi termelők” hátráltatják: a lengyel média így hívja azokat a jellemzően pár hektáros területtel jelentkező, de a piacokon jelentős számban megjelenő gazdákat, akik évről-évre különböző terményeket termesztve jelennek meg akár a nagybani piacokon is, egyes esetekben komoly zavart okozva. Külön-külön ezek a kisebb termelők nem jelentenének gondot a piaci stabilitásra nézve, de mivel jellemzően nem rendelkeznek tárolókkal, és igyekeznek minél gyorsabban értékesíteni készleteiket, olcsón is hajlandók eladni terményeiket - számukra ez még mindig jobb, mintha a nyakukon maradna. Egy ideig tehát még bizonyosan marad az árnyomás, mivel a keresleti oldal a nagybani piacokon könyörtelenül ki fogja használni ezt a kényszert. Ez viszont ideális táptalaj a spekuláció számára, ami azzal a következménnyel járhat, hogy az árak egyszercsak hirtelen és igen dinamikusan fognak majd megemelkedni.
Egyelőre tehát a nagyobb termelők nincsenek túl kedvező helyzetben, kénytelenek kivárni. Jelenleg a sárga és a piros fajták esetében a nagybani árak leggyakrabban a 0,67-1,00 PLN/kg (62-92 Ft/kg) közötti sávban alakulnak, régiótól, minőségtől és fajtától függően (az olyan fajták ára, mint a Gala vagy az Arrow akár az 1,00 PLN/kg-ot is meghaladja). Ez összességében azonban mindössze 2 groszyval (+2%-kal) magasabb, mint az előző öt év átlaga, és még mindig jó 30%-kal alacsonyabb, mint az előző évi árszint.
Sok év keserű tapasztalata mondatja azt a lengyel termelőkkel, hogy a szűkös belföldi kínálat egyáltalán nem garancia az árak növekedésére. Ehhez szükség van még az erős keresletre és a külföldi nyomás, az olcsó import hiányára is. Ezeket a szempontokat tekintve is valószínűsíthető a hosszabb távon bekövetkező áremelkedés: kevés burgonya lesz Európa-szerte, nem csak Lengyelországban. Ukrajnában és Moldovában is drágulás tapasztalható a piacokon, és az itteni átlagárak már most magasabbak, mint tavaly. Ukrajnában a szeptember közepi átlagár 0,37 USD/kg (132 Ft/kg) az egy évvel ezelőtti 0,19 USD/kg (68 Ft/kg) szinthez képest, Moldovában pedig a 0,40 USD/kg (142 Ft/kg) a tavalyi 0,39 USD/kg (139 Ft/kg) szinthez képest csaknem változatlan, de nem szabad elfelejteni, hogy a moldáv piacon éppen egy emelkedő ártrend közepét látjuk, hiszen júliusban még 0,34 USD/kg (121 Ft/kg) volt az átlagár. Magyarországon a Budapest Nagybani Piacon szeptember 9-én a hazai termésű I. osztályú burgonya (Evolution, Louisiana, Ranomi, Red Scarlet) ártartománya 180-220 Ft/kg között alakult.
A lengyel burgonyapiacra tehát hosszabb távon (a vasárnapi termelők okozta átmeneti turbulenciától eltekintve) sem belföldről, sem külföldről nem nehezedik jelentős kínálati nyomás (már csak azért sem, mert Nyugat-Európában sem tűnnek túl rózsásnak a terméskilátások). A most kivárásra játszó nagyobb termelők tehát a télen vagy a tavasz folyamán kifejezetten jól járhatnak, már ha kellő mennyiségben, és ami még fontosabb, jó minőségben sikerül betárolni készleteiket.