Itt az újabb feketeleves: sokkoló hírek érkeztek az élelmiszerárakról

Itt az újabb feketeleves: sokkoló hírek érkeztek az élelmiszerárakról

MTI
Októberben 18 hónapja a legmagasabb szintre emelkedtek a globális élelmiszerárak, különösen a növényi olajok drágultak havi összevetésben az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint. A nemzetközi élelmiszer-nyersanyagárak irányadó árindexe 127,4 pontra emelkedett októberben, ami 2 százalékos növekedés szeptemberhez képest és 2023 áprilisa óta a legmagasabb érték. Tavaly a FAO átlagos élelmiszerár-indexe 13,7 százalékkal csökkent a 2022. évi 14,3 százalékos emelkedés után.

A FAO élelmiszerár-indexe kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag - növényi olajok, gabonatermények, húsfélék, tejtermékek és a cukor - nemzetközi piaci árát veszi figyelembe. A szervezet közleménye szerint a növényi olajárindex nőtt a legnagyobb mértékben szeptemberrel összevetve, 7,3%-kal, (10,4 ponttal) 152,7 pontra erősödött, ami kétéves csúcsot jelent. A drágulást a pálma-, szója-, napraforgó- és repceolaj magasabb jegyzései okozták.

A tejárak indexe 139,1 ponton állt októberben, 2,5 ponttal (1,9%-kal) magasabban, mint szeptemberben, és 24,5 ponttal (21,4%-kal) magasabban mint egy évvel ezelőtt. A nemzetközi sajtárak emelkedtek a legnagyobb mértékben, de 13. hónapja nőtt a vaj ára, miközben csökkent a tejporoké, különösen a sovány tejporoké.

A FAO húsárindex 120,4 pont volt októberben, 0,3%-kal alacsonyabb a szeptemberinél, és 8,4 ponttal (7,5%-kal) magasabb az egy évvel korábbinál. Idén havi szinten a sertéshús nemzetközi árai csökkentek a legnagyobb mértékben, a baromfihús világpiaci ára enyhén mérséklődött, a juhhúsé stagnált, a szarvasmarhahús ára mérsékelten emelkedett.

A FAO cukorárindex 129,6 ponton állt októberben, ami 3,3 ponttal (2,6 százalékkal) magasabb, mint szeptemberben. Ez volt a második egymást követő havi emelkedés, de még így is 29,6 ponttal (18,6 százalékkal) alacsonyabb az egy évvel ezelőtti értéknél. A drágulást a 2024/25-ös brazíliai terméskilátásokkal kapcsolatos aggodalmak váltották ki a hosszan tartó száraz időjárást követően. Áremelő hatása volt a magasabb nemzetközi nyersolajáraknak is, ami Brazíliában a cukornád nagyobb mértékű felhasználásához járult hozzá etanolgyártásra.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?