Erős árak: elképesztő, mennyibe kerül a dinnye ezeken a piacokon

Erős árak: elképesztő, mennyibe kerül a dinnye ezeken a piacokon

agrarszektor.hu
Lényegesen olcsóbb a görögdinnye a tavalyi árszintnél Lengyelországban. A bőséges kínálatnak és az olcsó magyar és szerb importnak köszönhetően több mint 20 százalékkal alacsonyabb az átlagár az előző évinél.

Early Bird jegyek az Agrárszektor 2025 konferenciára!

Szerezze meg jegyét most még Early Bird áron a december 3-4. között megrendezésre kerülő siófoki Agrárszektor 2025 konferenciára, ahol kistermelők és fiatal gazdák most 64.900 Ft + áfa összegért vehetnek részt az év egyik legnagyobb és legrangosabb agráreseményén! A konferencia értékelést ad az agrárium helyzetéről, egyúttal pedig felvázolja az ágazat előtt álló rövid- és hosszú távú fejlesztési és kitörési lehetőségeket, illetve bemutatja a vállalkozások üzleti döntéseihez szükséges mértékadó prognózisokat.

Lengyelországban augusztus elején a szezonális trendeknek megfelelően intenzíven nőtt a görögdinnye kínálata a nagybani piacokon, ami azonnal vissza is tükröződött az árak alakulásában - és nemcsak a lengyeleknél, mivel egyértelmű, hogy az idei európai görögdinnyetermés lényegesen nagyobb, mint az előző három, viszonylag szűkös évben. Júliusban még valamelyest emelkedett a görögdinnye átlagára a nagybani piacokon, ami a nyár első felében tapasztalt kedvezőtlen időjárásnak volt köszönhető: egy Európa feletti kiterjedt, alacsony nyomású frontrendszer heves esőzéseket, és a hónaphoz képest hűvös, borús, fényszegény időszakot hozott magával - így a szokásosnál kevesebb áru volt elérhető - írja a FruitVeB.

Ez azonban már a múlt, augusztus elején a dél-európai tételek mellett megjelentek a lengyel piacokon a balkáni importból származó görögdinnyék, és a belföldi áru is jelen van. Pont a lengyel görögdinnye a legdrágább: augusztus közepén 2,00 PLN/kg (185 Ft/kg) körüli alakul az átlagár, míg a Magyarországról és Szerbiából importált görögdinnyék a legolcsóbbak, ezek már 1,40-1,60 PLN/kg (130-150 Ft/kg) közötti áron is kaphatók.

A szokásos szezonális trendek abba az irányba mutatnak, hogy augusztus második felében a kínálat szűkülni kezd, így az árak a kereslettől függően emelkedni szoktak. Az egyes idények között abban van a legnagyobb különbség, hogy ez az áremelkedés mikor kezdődik meg, ezt az időjárás erősen befolyásolja. Így nagy biztonsággal kijelenthető, hogy a görögdinnye ára a lengyel nagybani piacokon hamarosan emelkedni fog, ám ennek mértéke rövid távon egyelőre bizonytalan.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?