Megváltozhatatlan események következnek

agrarszektor.hu
Visszafordíthatatlan éghajlatváltozások lehetnek 20 év alatt a British Petrol olajipari vállalat felmérése szerint. Az egyetlen megoldás a párizsi klímaegyezmény betartása lenne, amelyből azonban az Egyesült Államok nemrég kilépett.

Már csak néhány napig jelentkezhet a Portfolio agrárdíjaira!

A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

Nevezzen szeptember 15-ig!

A világ gazdasága nő és ezen belül olyan meghatározó lakosságú országok, mint Kína vagy India óriási tempóban fejlődnek. Az ipari fejlődéssel óhatatlanul együtt jár a nagyobb energia-felhasználás, és a kérdés az, hogy ezen belül húsz év alatt milyen trendek várhatók. A fosszilis energiahordozók aránya ugyan valamelyest csökken, de abszolút értékben mégis növekedés tapasztalható.

Azzal, hogy az USA kilépett a párizsi klímaegyezményből, lehetetlen lesz annak betartása

- mondta Juhász Árpád geológus.

A geológus szerint ez azt jelenti, hogy 2035-ben is rengeteg kőolajat fogunk fogyasztani, a földgáz-felhasználás is növekvőben van, amihez hozzájárul az Egyesült Államokban a palagáz termelése. Ugyanakkor az atomerőművek stagnálni fognak, az alternatív energiaforrásoknak, azon belül is a megújuló energiaforrásoknak pedig szerények a kilátásai.

Klímaváltozás a mezőgazdaságban
Talán sehol sem olyan drámaiak a klímaváltozás következtében elénk kerülő kihívások, mint a mezőgazdaságban. Az éghajlatváltozás sok helyen kiégeti a termést, máshol pedig kezelhetetlen csapadékbőséget, áradásokat okoz, aminek következtében csökken a mezőgazdasági termények mennyisége és a termelékenység. Az időjárási viszontagságok, a szárazság, illetve egyes helyeken a heves esőzések már egy ideje nagy kiterjedésű területeken károsítják a búzát Európában, és meglepő módon Kanadában is. Magyarországon ugyancsak kézzel foghatóak az klímaváltozás okozta problémák: termőtalajaink nem jutnak megfelelő mennyiségű csapadékhoz a hosszúra nyúló nyarak miatt, az átlaghőmérséklet 1 celsius fokos emelkedése már most kiesést okoz a kukoricatermelésben. Ahogy korábbi cikkünkben is leírtuk, a termőföldek összeértéke is változhat rövid távon a felmelegedés miatt.

Ki kellene használni a nap-, a szél-, a víz- és a bioenergiát, de ezek a világban "csigalassúsággal nőnek" még olyan országokban is, amelyek korábban ezek arányának növelését tűzték ki célul. A világgazdaságot befolyásoló multik néhány évtizedig még abban érdekeltek, hogy a hagyományos energiaforrásokat kihasználják, azokból termeljenek profitot. Ha ezek a cégek úgy látnák, hogy a nagy pénz az alternatív energiaforrásokban van, akkor arra fordulnának - emelte ki Juhász Árpád.

A geológus felhívta a figyelmet arra, hogy nem egy pillanat alatt következik be a klímakatasztrófa, ezek lassú, de éppen ezért még veszélyesebb folyamatok, amelyeknek vannak jelenségei, például a hurrikánok gyarapodása, vagy a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék. A lényeg a trend, amely egy bizonyos idő után már nem fordítható vissza. Ha csökkentenénk is a szén-dioxid-kibocsátást, ami valószínűleg nem történik meg, akkor is hosszú idő kellene ahhoz, hogy a légkörben az egyensúly helyreálljon.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
Budapest Economic Forum 2024
Egész napos makrogazdasági konferencia
Fókuszban a KKV versenyképesség - Pécs
Ingyenes gazdasági fórum
EZT OLVASTAD MÁR?