Nagy változás jön 2025-től: ez minden vállalkozásnak kötelező lesz

Nagy változás jön 2025-től: ez minden vállalkozásnak kötelező lesz

agrarszektor.hu
A vállalatoknak 2025-től az Európai Unió szabályozásai és a magyar ESG törvény keretében éves fenntarthatósági jelentéseket kell készíteniük, amelyek nemcsak saját kibocsátásukra vonatkoznak, hanem beszállítóikra is kiterjednek. A kötelező adatszolgáltatást azonban érdemes már az első évtől kezdve a lehető legpontosabban elkészíteni, hiszen az adatok pontos ismerete a jövőben az eredményesség záloga lehet - hangzott el a Portfolio Agrárszektor 2024 konferencián.

Március 19-én jön a tavasz meghatározó agráreseménye: Agrárium 2025

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

Sztankó Attila, a Kométa 99 Zrt. gazdasági igazgatója előadásában arról beszélt, hogy a vállalatoknak is alkalmazkodnia kell a klímaváltozás kihívásaihoz, ennek részeként pedig 2025-től több előírásnak is meg kell felelni. Egyfelől az EU által elvárt adatszolgáltatásnak, másfelől pedig a magyar ESG törvény által meghatározott követelményeknek is eleget kell tenni egy éves fenntarthatósági jelentés készítésével, mely részben lefedi egymást, részben azonban ellentmond egymásnak.

Sztankó AttilaSztankó Attila

A Kométa 99 Zrt. ennek teljesítése érdekében a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem szakértőivel együttműködve úgy próbál megfelelni a törvényi előírásoknak, hogy ne csak mérje és megismerje az egyes paramétereket, hanem a begyűjtött adatok alapján a későbbiekben javítani is tudja saját eredményességét. Sztankó Attila ennek kapcsán kiemelte, amit nem mérünk, azon nem is tudunk javítani. Emiatt tehát minden vállalatnak azt javasolja, hogy a kötelező adatszolgáltatáson túl azon is kezdjenek el gondolkozni, hogy a fejlesztési terveket és az emberi erőforrás stratégiát miként kell a átalakítani ahhoz, hogy az első évben jelentett adatok a jövőben javulhassanak majd.

Vörös Péter, a MATE Kaposvári Campus főigazgatója beszédében arra tért ki, hogy a fenti törvényi előírások teljesítéséhez holisztikus szemléletre van szükség. Mind mondta, a One Health koncepció például az emberi egészséget szoros összefüggésben kezeli az állatok és a közös környezetünk egészségével, az ESG megközelítés célja pedig az, hogy nyomon kövesse a vállalatok mindennapi tevékenységében rejlő nem pénzügyi kockázatokat és lehetőségeket. Ezen túl figyelembe kell venni a fogyasztói magatartást, valamint az állatjóléti és a LEAN menedzsment szempontokat is, hogy a szükséges adatszolgáltatás a lehető legpontosabb legyen. A folyamatok optimalizálása révén pedig végeredményben csökkenteni lehet az energia- és anyagfelhasználást, ami egyben fenntarthatóbb üzleti működést is eredményezhet.

Vörös AttilaVörös Péter

A Portfolio Agrárszektor 2024 Konferenciáról eddig megjelent cikkeink:

Kapcsolódó cikkeink:
Címlapkép forrása: Mónus Márton
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?