Nem sok gazda ismeri el: be kellene fejezni a szántást a földeken

Nem sok gazda ismeri el: be kellene fejezni a szántást a földeken

Farkas Alexandra
Sajnos még mindig túl kevés gazda látja be, hogy a szántás és a forgatásos talajművelés helyett mielőbb át kell térni a talajkímélő gazdálkodásra. Az ennek gyorsítását célzó karbonkredit-rendszer az elképzelések szerint anyagi érdekeket teremthetne ugyan a művelési technológiát váltó gazdálkodóknak, a rendszer számos eleme még egyáltalán nem tisztázott, néhol pedig kimondottan ellentmondásos. Bár az alapötlet – hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának piaci ára legyen – alapvetően nem rossz elképzelés, valódi megoldást csak az jelenthet majd, ha minden téren sikerül pontos és követhető szabályokat lefektetni.

A karbonkredit-programok biológiai alapjai viszonylag egyszerűek, a szén körforgásához ugyanis fény, szén-dioxid és biomassza szükséges. A növények fotoszintézis útján kötik meg a légköri szén-dioxidot és szerves anyag formájában beépítik a szenet a talajba. Így tehát minél több növény minél hosszabb ideig van jelen a területen, annál több szén-dioxidot lehet megkötni. Figyelembe kell venni ugyanakkor azt is, hogy a hagyományos, forgatásos talajművelési eljárások és szántás során – a talaj felső rétegének bolygatása miatt – jelentős mennyiségű szén-dioxid szabadul fel, a talajba zárt szerves anyag ugyanis a légköri oxigén hatására szén-dioxid formájában kerül vissza a légkörbe – mondta el Gergácz Zoltán, a Kányai Mezőgazdasági Zrt. igazgatóságának elnöke az Agro Naplónak.

EZ IS ÉRDEKELHET

Számos kutatás igazolja azonban azt, hogy a forgatás nélküli talajművelés eredményeként és a takarónövények alkalmazásakor a szén nagyobb arányban marad a talajban, hosszú távon tehát ezek alkalmazása is jelentősen hozzájárul a szén megkötéséhez. Egy közelmúltban végzett felmérés például kimutatta, hogy azok a lengyel repcetermesztők, akik területükön hektáronként legalább egyfajta regeneratív mezőgazdasági módszert alkalmaztak, azok tevékenysége a hagyományos gazdálkodáshoz képest 15 százalékkal kevesebb szén-dioxid kibocsátásával járt.

A karbonkredit programok is éppen ezekre a pozitív hatásokra építenek: azokat a gazdálkodókat jutalmazzák, akik állandó növénytakarásra és minimális talajbolygatásra törekedve gazdálkodnak és ezzel segítik elő a szén megkötését és talajban történő megtartását. Ez azonban természetesen csak másodsorban a gazdák anyagi érdeke, a legfőbb cél ugyanis az, hogy a klímaváltozás ütemét jelentősen felgyorsító üvegházhatású gázok légköri jelenlétét csökkenteni lehessen.

Amint azt Gergácz Zoltán leszögezte,

a témával kapcsolatban egyelőre sok a sötét folt. Hiányzik például mögüle egy olyan független és hiteles auditáló szervezet, aki standardizált módon igazolni tudja, hogy melyik gazdálkodó mennyi szén-dioxidot kötött meg az adott időszakban. A jelenlegi várakozások szerint az Európai Unióban két éven belül születhetnek meg azok a rendeletek, amelyek alapján kiderülhet a rendszer egységes és pontos ügymenete és amelyekre építve az auditálás szabályait is le lehet majd fektetni.

EZ IS ÉRDEKELHET

Jöhet a szénalapú támogatás?

Hasonló elven működik Ausztráliában a szénalapú támogatási rendszer is: ha a hatóságok által végzett audit során azt állapítják meg, hogy a talaj humusztartalma nőtt vagy legalább nem csökkent, akkor küldik a gazdának a támogatást. Amennyiben viszont csökkenést tapasztalnak, az azt jelzi, hogy a korábban megkötött szén ismét visszakerült a légkörbe szén-dioxid formájában – ilyen esetben pedig a gazda elesik az anyagi juttatástól.

Amint az az Európai Bizottság által szervezett, A Mezőgazdaság és az Élelmiszeripar Jövője 2025 című konferencián Brüsszelben is elhangzott, 2028-tól a karbonkreditek várhatóan nagyobb hangsúlyt fognak kapni az uniós Közös Agrárpolitikában is. Amíg ez a pillanat nem érkezik el, addig azoknál a cégeknél lehet szárnyakat próbálgatni, amelyek önállóan indították el saját karbonprogramjukat. Ilyen például az Agreena, a Cargill, a Bunge vagy a Black Soil, akik saját belső szabályozási rendszer mentén végzik az auditálást, majd az így meghatározott szénmennyiség után fizetnek a gazdálkodónak.

EZ IS ÉRDEKELHET

Mi rejtőzik a felszín alatt?

A történet eddig a pontig egy igazi tündérmesének tűnhet és komolyan számol azzal, hogy a gazdálkodók nyitottak lesznek az átállásra, sőt ezért még pénzt is kapnak – a képlet azonban korántsem ennyire egyszerű. Azon túl, hogy a gazda hány hetet tölt el Balin a profitjából, a hangsúlyt sokkal inkább arra kellene helyezni, hogy 100 év múlva is legyen talajunk és legyen valaki, aki meg is tudja azt művelni. Bár a szélsőséges időjárási jelenségek, aszályok, hirtelen lezúduló csapadékok, enyhe telek és megváltozott csapadékeloszlás mind arra kényszerítik a gazdálkodókat, hogy átgondolják és felülbírálják a korábban alkalmazott hagyományos módszereket, a tényleges váltásra egyelőre kevesen adták a fejüket Magyarországon.

Ez tehát azt jelenti, hogy a karbonkreditek rendszere nem feltétlenül jár valódi, fenntartható változással, hanem sokszor csak egy olcsó módja annak, hogy a cégek zöld imázst építsenek, miközben a valóságban továbbra is a profit maximalizálására törekednek és nem csökkentik ténylegesen a kibocsátásaikat. Ahogyan arra Gergácz Zoltán is rámutatott,

ennek a rendszernek akkor lenne valódi értelme, ha a szóban forgó nagyvállalatok ugyanúgy végrehajtanák a kibocsátások csökkentését célzó beruházásaikat, a gazdálkodók pedig a regeneratív módszerekkel segítenének megkötni a légkörben már jelen lévő szén-dioxidot.

EZ IS ÉRDEKELHET

Még ha sikerül is javítania a talaj állapotát és mérsékelnie a szén-dioxid-kibocsátást, az elért eredmények könnyen semmivé válhatnak, ha a bérleti időszak lejárta után a következő gazdálkodó felszántja az egész területet és visszatér a hagyományos műveléshez. Ilyenkor ugyanis nemcsak a korábbi erőfeszítések mennek veszendőbe, hanem a talajban megkötött szén is újra a légkörbe kerül – vagyis egy szempillantás alatt újra ott tarthatunk, ahol a part szakad.

Fentiek alapján jól látható, hogy a regeneratív gazdálkodás klímavédelmi potenciáljának valódi kiaknázásához nem elegendő néhány jó példa vagy piaci ösztönző. Hosszú távú gondolkodásra, felelős vállalati hozzáállásra és tudásalapú gazdálkodásra van szükség. Ennek előmozdítása érdekében – ahogy azt Gergácz Zoltán is hangsúlyozza – elengedhetetlenek az átfogó képzési és oktatási programok, széleskörű tudatformálás nélkül ugyanis a karbonkredit-rendszer sem lesz képes betölteni a hozzá fűzött reményeket.

Fotó: Gergácz Zoltán

Címlapkép forrása: Egyéb
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Miért elixír az Elixir® (x)

A foszfonát gombaölő szerek hatásmechanizmusa régóta viták és rejtélyek forrása. Egyes tudósok úgy vélik, hogy ezeknek a termékeknek a legtöbb gombaölő hatása közvetlenül a gomba kórokozójára vonatkozik; míg mások azt gyanítják, hogy a gombára gyakorolt közvetlen hatás és a gazdaszervezet természetes védekezésének stimulálása együttesen megelőzi a betegségeket.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
EZT OLVASTAD MÁR?