Itt a bizonyíték, hogy jön a tavasz? Tényleg vége a télnek?
A hazai lepkék tényleg érzik már, hogy mikor lehet vége a télnek Magyarországon?
A gyapottok-bagolylepke a rovarok osztályának a lepkék rendjéhez, ezen belül a bagolylepkefélék családjához tartozó faj. Hazánkban újonnan megjelenő rovarkártevő.
A gyapottok-bagolylepke jellemzői és kártétele
A gyapottok-bagolylepke eredeti élőhelye a 40. szélességi foktól délre található. 1990-es évek előtt ritkán fordult elő, ’80-as évek közepéig 16-17 évente jelent meg 1-2 évre. Az utóbbi 15 évben azonban a gyapottok-bagolylepke már minden évben megtalálható Magyarországon. A lepke a száraz, meleg időt kedveli. A gyapottok-bagolylepke hernyói meglehetősen fénykerülők, és a nedvességet sem kedvelik. Magyarországon melegebb években dél felől érkezik, és az általa itt lerakott petékből fejlődő hernyók károsítanak. Meleg nyarakon több nemzedéke is kifejlődhet.
A gyapottok-bagolylepke a kukorica egyik legfontosabb kártevője, de a paprikán vagy paradicsomon illetve más zöldségekben is tud kárt tenni, főleg a hernyó. Emellett kárt okoznak dísznövények virágaiban, legyenek azok az ágyásban vagy az ablakládában. A keletkezett kórokozók hatolhatnak a növénybe. A növények betegek lesznek, ami által a termésminőség is romlik.
A gyapottok-bagolylepke elleni védekezés
A gyapottok-bagolylepke hernyók kártétele elleni védekezést már az imágók rajzásával egyidejűleg meg kell kezdeni. Ez azért fontos, mert miután a hernyók berágnak a virág vagy termés belsejébe, már elérhetetlenek számunkra. Az imágók rajzásának idejéről tájékozódhatsz ragacsos vagy varsás típusú feromoncsapda vagy fénycsapda segítségével. Kémiai védekezés is lehetséges, de fontos, hogy csak a kultúrában engedélyezett készítményekkel tegyük azt!
A hazai lepkék tényleg érzik már, hogy mikor lehet vége a télnek Magyarországon?
Az utóbbi évtizedben számos jövevényfaj jelent meg hazánkban, melyek egy része inváziós kártevőnek számít.
Segíts kiválasztani a 2025-ös Év beporzóit, a szavazatok beérkezésének határideje: 2025. február 15.
Megállíthatatlanul terjednek az inváziós poloskák, idén egy új faj is gyarapodik az országban.
Hiába lesz 5 millió tonna körüli kukoricánk idén, minőségi oldalon ez nagy valószínűséggel nem fogja fedezni a hazai igényeket.
Egyre többször bukkannak fel a magyar virágoskertekben itthon a fecskefarkú lepkék.
A cél az, hogy következő időszakban minden pályázati kiírásnak legyen valamilyen digitális átállást célzó eleme.
Szakértők szerint a következő évek kulcsa az alkalmazkodás, a modernizáció és az állategészségügy szerepének erősítése lehet.
Nyáron és ősszel felpörög a döntések lezárása, de addig is lesznek új kiírások – hangzott el az Agrárium konferencián.
12 naponta 2 milliárd fekete katonalégy lárvát nevelnek, majd dolgoznak fel Magyarország első ipari léptékű rovarfehérje-üzemében.
Pásztor Szabolcs elmondta, hogy valamivel jobb a helyzet itthon, de nem lélegezhetnek fel a gazdák.
A Manitou a felhasználói igények alapján folyamatosan fejleszti termékeit és bővíti kínálatát.
A Mecsek Baromfi Kft. friss csirkehúsai elnyerték a KMÉ-védjegyet, amely biztosítja a vásárlók számára a valóban kiemelkedő minőséget.
Ott, ahol 600helyett már csak 180 hektáron tervezik a kukoricavetést, öntözetlen táblákon a zöldborsó is már csak mínuszt terem, nem a klímaváltozásról vagy a mezőgazdaságunkból hiányzó hozzáadott értékről hallana a gazda, hanem kizárólag a megoldásokról.
Az őszi búza termesztése mindig is meghatározó szerepet töltött be a mezőgazdaságban. A siker kulcsa a megfelelő fajtaválasztás, az okszerű tápanyagellátás, valamint a precíz növényvédelem.