Ennyire könnyű a korompenész ellen védekezni a kertben: ez a trükk működik
A zöldségek és gyümölcstermő növények levelein is gyakran látható bevonattal sokszor lehet találkozni a kiskertekben.
A gyilkos galóca kalaposgombák rendjén belül a galócafélék családjába tartozó, közel 600 fajt számláló Amanita nemzetség egyik képviselője. Súlyosan mérgező gomba!
A gyilkos galóca jellemzői és előfordulása
A gyilkos galóca Európában rokon fajaival együtt a legsúlyosabb - gyakran halálos kimenetelű - mérgezéseket okozó nagygombák közé tartozik. Magyarországon is gyakori gomba, szint bárhol találkozhatunk vele. A gyilkos galóca közepesen nagytermetű, tönkjén pedig lelógó gallér és jól fejlett bocskor van. Lemezei fehérek. Húsa fehér és nem változik. Az alap színe zöld vagy barnászöld árnyalatú. Kalapja félgömb vagy harang alakúból domború, végül kiterülő, 5-12 cm nagy. Színe fehéres, sárgászöld, olajzöld, zöldesbarna, a szélén sokszor világosabb, selymes, szálas, többnyire kissé sötétebb sugaras rajzolattal. Bőre lehúzható, a tetején néha fehér burokmaradványok is lehetnek, de legtöbbször teljesen csupasz.
A gyilkos galóca rönkje karcsú, lefelé vastagodó, alul gumósan megvastagodott, tömör, később lehet odvasodó, 5-15 cm hosszú, 1-2 cm vastag. Színe fehér, gyakran halványzöldes színnel márványozott, gyűrűs rajzolatokkal. Gallérja jól fejlett, a fiatal gombán a lemezeket takarja, de később lelógó, többnyire bordásan csíkos. Bocskora szintén fejlett, nagy, fehér, többnyire eléggé eláll a tönktől. Szedéskor a bocskor sok esetben egészében a földben marad.
A gyilkos galóca lomberdőkben, vegyes erdőkben terem. Leginkább tölgyfák alatt, de kivételesen fenyőfélék alatt is található, egyesével, vagy néhány példány a fától távolodó vonalak mentén. Nyári és őszi gomba, júniustól októberig terem. Melegkedvelő faj, a tőlünk északra fekvő országokban egyre ritkább. Hazánkban is gyakorinak mondható, az országban majdnem mindenhol előfordul. Nagyon fontos kiemelni, hogy igen súlyosan, halálosan mérgező gombáról van szó! A halállal végződő gombamérgezéseket nálunk legtöbbször a gyilkos galóca okozza!
A zöldségek és gyümölcstermő növények levelein is gyakran látható bevonattal sokszor lehet találkozni a kiskertekben.
A legsúlyosabb minőségi és mennyiségi veszteséget a termesztés során a vírusos betegségek okozzák.
Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság jelentősen fokozza a gombagyűjtés ellenőrzését.
Több mint 400 kilogramm busa pusztult el az Akolszögi Holt-Tiszában, ahol másfél hónapja bomlanak a parton.
Cél, hogy a hazai gombafogyasztás főként a belföldi termelésből legyen biztosítva.
Jelentősen emelkedik a termesztett gomba mennyisége az Európai Unióban az elmúlt időszakban.
A mezőgazdaságban dolgozók számára a munkavégzés számos kockázatot tartogat, sajnos évről évre halálos áldozatokat is követel.
Az árpával és búzával már nem lesz gond, a kukorica sorsa viszont erősen kérdéses idén.
Ismét fellendülőben van a szójatermesztés Magyarországon, egyre több termelő tesz próbát ezzel a növénnyel.
Takarmányban és emberi élelmezésre is alkalmazható egy GMO-szója, miután az európai hatóságok biztonságosnak találták.
Az elmúlt hetekben Szardínia szigetén, majd az észak-olaszországi Lombardiában, valamint Franciaországban is megerősítették a kór jelenlétét.
Az utóbbi évek tapasztalatai alapján kijelenthetjük, hogy véget értek azok a boldog évek, mikor a kukorica növényvédelmét letudtuk egy gyomirtással.
Hatékony megoldás a napraforgó tányérvédelmére: Picasso® Active
A talaj szervesanyag tartalma és a kapcsolódó talajfunkciók javításáért már az aratási szezonban sokat tehetünk!