Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A konferenciára idén először 0. nappal is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
A sajtótájékoztató egy sajtóbejárással kezdődött, amelynek során a KITE Zrt. osztályvezetői az AgrárgépShow pavilonjában kiállított gépek és berendezések bemutatásával demonstrálták, hogy az évtizedek során hogyan fejlődtek az egyes szolgáltatások és az ezekhez szükséges eszközök, mint például a szaktanácsadás, a szerviz vagy éppen az öntözési rendszerek, illetve hogy az egyes mezőgazdasági gépekben milyen precíziós megoldások rejlenek. A szakemberek példákkal illusztrálták, a technológia fejlődésével hogyan váltak egyre inkább fenntarthatóvá az egyes szolgáltatások és feladatok. Bemutatták a partnereik régebbi, ikonikus és új gépeit, így például egy válogatást a John Deere traktoraiból, de a Pellenc és a Sabo gépei mellett egy klasszikus RÁBA-Steiger traktor is helyet kapott.
A tényleges sajtótájékoztató Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatójának köszöntőjével kezdődött, aki elmondta, hogy 50 éve a vállalatot 4 alapelv, a stabilitás, a megbízhatóság, az innovativitás és a fenntarthatóság köré építették. Az innováció azonban csak akkor életképes, ha van egy olyan közeg, ami befogadja azt. Ilyen például a Debreceni Egyetem, amely nemcsak a kutatás-fejlesztésben, de az oktatásban is partnere a vállalkozásnak. Szabó Levente kiemelte, hogy a KITE Zrt. nemcsak Magyarország legnagyobb agrárvállalkozása, hanem az egyetlen olyan termelési rendszer, ami változatlan alapelvekkel, az innovációt a zászlójára tűzve működik.
Hadászi László, a KITE Zrt. innovációs főigazgatója elmondta, hogy a cégnél 40 éve kezdődött el az öntözésfejlesztés és az öntözési tanácsadás, akkor 56690 hektár öntözését lehetett beindítani. Azóta eltelt 30-35 év, és nagyjából még mindig ugyanott tart az ország. A szakember beszélt arról is, hogy az öntözés nem egyszerű vízpótlás, hanem egy olyan komplex feladat, ami, ha bekerül a rendszerbe, az más elemekre, így a növénytermesztésre és a betakarításra is hatással lesz. Hadászi László a 2020-ban bejelentett Precíziós Gazdálkodási Rendszer (PGR) kapcsán elmondta, hogy még abban az évben részt vettek egy KFI pályázaton is, amelynek a célja az volt, hogy precíz öntözési szaktanácsadást dolgozzanak ki talaj-növény-atmoszféra modell alapján, és ezt beintegrálják a PGR rendszerbe. Ez pedig mostanra meg is valósult.
A szakember az öntözési szaktanácsadás múltja és jelene kapcsán elmondta, hogy már 30-35 évvel ezelőtt is lehetett méréseket végezni, havi 2-3 alkalommal meg is csinálták, most azonban a technológia lehetővé teszi a 10 percenkénti méréseket, ami egyrészt nagyon megkönnyíti a dolgokat, másrészt rengeteg adatot generál, amivel kezdeni kell valamit. Hadászi László szerint éppen ezért a precíziós öntözés megvalósítása során az egyik legfontosabb lépés a meteorológiaiállomás-hálózat kiépítése volt. A vállalatnak jelenleg 709 ilyen állomása van, saját fejlesztésű szenzorokkal, de 2023 nyarának végére ez a szám el fogja érni az ezret is. Ebből 850 saját állomás lesz, 130-150 pedig az Országos Meteorológiai Szolgálaté. Ezekkel viszont már a közösségi adatszolgáltatás is megvalósítható, vagyis a meteorológiai adatok immáron nem csak a gazdák részére válnak elérhetővé, hanem mindenki számára. Ez egy ingyenes, bárki számára elérhető térkép lesz. A fejlesztés része még az öntözési döntéstámogatáshoz nyújtott IT-szolgáltatás is, amelynek része a talajnedvesség értékelése, 4-5 napos előrejelzés arról, hogy várható-e eső, és ha igen, milyen mértékű. Hadászi László elmondta, hogy az új fejlesztés része a precíziós adatgyűjtés, menedzsment zónánként végzett mérésekkel, valamint a döntéstámogatáshoz előírástérkép készítésével, amely figyelembe veszi a változó talajnedvességi viszonyokat is az öntözés mértékének meghatározásakor. A szakember elmondta, hogy a rendszerben a hajtatott zöldségek, a szabadföldi termesztésű zöldségek, az állókultúrák és a szántóföldi növények egyaránt öntözhetőek, de valamennyi öntözési módot és öntözőgép típust is támogatja.
(A cikkben szereplő képeket Szedlák Levente készítette.)