Így védekezz a hideg ellen: 8 tuti trükk, amivel megóvhatod a növényeidet

Így védekezz a hideg ellen: 8 tuti trükk, amivel megóvhatod a növényeidet

agrarszektor.hu
Közeleg a tél, ami egyben azt is jelenti, hogy fel kell készülnünk a hideg elleni védekezésre a kertünkben, hiszen a kemény mínuszok bizony a növényeinket is megviselheti. Rengeteg jól használható és működő praktika létezik, ráadásul a legtöbb fillérekből kihozható. Némi odafigyeléssel és időráfordítással könnyedén megóvhatjuk a növényeinket, így érdemes belevágni a téli felkészítésbe. Az alábbi cikkből kiderül, hogyan tegyük mindezt.

Fedjük le a cserepeket egy vastag szövetréteggel vagy buborékfóliával a szigetelés érdekében. Ugyanakkor ügyeljünk arra, hogy jól szellőző helyre rakjuk a növényeinket és elegendő napfényhez is jussanak. Fontos egyben az is, hogy a gyökerek is megkapják a szükséges meleget. Hogy biztosra menjünk, emeljük is meg a cserepeket, ehhez használhatunk téglát vagy állványt is - írja a balconygardenweb. A nagyobb növényeinket, például bokrokat is meg lehet óvni a hidegtől: verjünk 4 lécet köré és tekerjünk köré zsákvásznat. Mulcsozzuk is, ha lehetőségünk van rá. Arra ügyeljünk, hogy a lombozatot ne fedjük be az anyaggal, hiszen fagy esetén az hideget adhat át a növénynek.

EZ IS ÉRDEKELHET

Tartsuk a növényeket az üvegházban

Az üvegházak aranyat érhetnek, és ez nincsen másként a hideg időkben sem. Télen nemcsak megvédi őket a zord időjárási körülményektől, hanem stabil mikroklímát is teremt, ahol melegen maradnak a többi növény mellett.

Vigyük be őket a házba

A legegyszerűbb és leggyorsabb módja a védelemnek az, ha bevisszük őket, így sem a hideg, sem a huzam nem árthat majd nekik. Lehetőleg ne a legmelegebb szobába, hanem egy garázsba vagy más, hasonló helyiségbe vigyük őket.

Használjunk teljes spektrumú lámpát

Annak elkerülése érdekében, hogy a növények az alacsony hőmérséklet miatt sokkos állapotba kerüljenek, biztosítsunk nekik megfelelő hőforrást, például egy teljes spektrumú lámpa segítségével. Válasszunk lehetőleg olyat, amelyben piros és kék fény keveredik. A túlmelegedés elkerülése érdekében tartsunk legalább 15-20 centi távolságot a lámpa és a növény között.

EZ IS ÉRDEKELHET

Használjon jó réteg talajtakarót

A téli mulcsozás szigeteli a talajfelszínt, megvédi a gyökereket és az évelő hagymákat a fagyos huzattól és melegen tartja őket. Segít megtartani a nedvességet is! Habár a talajtakaró segít a talajhőmérséklet szabályozásában, a hidegebb területeken nem előzhető meg vele a talaj teljes átfagyása, bár a melegebb éghajlatokon erre sokkal több esély van. Elsődleges szerepe valójában a gyorsfagyások és hirtelen olvadások kiküszöbölése. A jó talajtakaró olyan, mint egy megbízható tollkabát: olyan anyagból van, ami lazább, és képes megtartani magában a levegőt.

Ilyen például a szalma, aminek beszerzésekor ügyelni kell a minőségre, és mindig meg kell győződni róla, hogy nincs-e tele gyommagokkal. A sűrűbb takarók, mint például a falevelek, kevesebb szigetelést biztosítanak, és gátolják a csapadék felszívódását is. A levelek felaprításával javítható a szigetelésük, és így könnyebben belebomlanak a talajba. A szalma és az aprított levelek kombinációja szintén jó megoldás. A fa melléktermékek is jó talajtakarók lehetnek, első sorban szigetelés szempontjából. Nehezen sűrűsödnek be (kivéve a fűrészpor - helyette próbálj kéregdarabokat beszerezni), de nehezen is bomlanak bele a talajba. A tűlevelek mind sűrűségük, mind lebomlási idejük szempontjából előnyösek, de első sorban savasabb talajt kedvelő növények alatt érdemes használni őket, és vastag rétegre van szükség belőlük az ideális szigeteléshez. A mulcsozásról és annak fontosságáról itt írtunk korábban:

EZ IS ÉRDEKELHET

Öntözzünk 

Bár elsőre ellentmondásosnak tűnhet, de a talaj nedvesen tartása segíthet megvédeni a növényeket a hidegtől. A nedves talajnak szigetelő hatása van, ami aztán éjszaka hőt sugároz felfelé. Ha az öntözés mellett döntünk, akkor mindenképpen délben tegyük, amikor már valamelyest melegebb az idő.

Takarjunk „búrákkal”

Ezek a búrák harang alakú, műanyagból vagy üvegből készült burkolatok, amik segítenek melegen tartani a kisebb méretű növényeket. Meg is tudjuk őket vásárolni, ám sok dolgot találhatunk otthon is, amik szintén jól tudnak funkcionálni. Ilyen például egy virágcserép, egy vödör vagy egy műanyag kanna/nagyobb vizes palack. Ha ez megvan, nincs is más dolgunk, csak este fejjel lefelé rátenni a kis növényeinkre. Reggel viszont szedjük le, hogy hadd érje őket rendesen a napfény.

Metsszünk!

Ez egy speciális művelet, éppen ezért nem lehet csak úgy belevágni. Fontos, hogy tudjuk, mit, mikor és hogyan metszhetünk. Bármennyire is furcsa, télen is lehet, sőt, kell is, ha olyan növényünk van. Erről részletesen az alábbi cikkünkben írtunk:

EZ IS ÉRDEKELHET

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 8. 13:34