Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A teljes európai műtrágyapiacon érezhető változást hozhat az Európai Unió által az orosz és belarusz termékekre kivetendő büntetővám, amelynek révén komoly bevételtől eshet el Oroszország, ugyanakkor rövidtávon drágulhat a műtrágya az uniós piacon.
Az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottsága hétfő esti strasbourgi ülésén támogatta az Európai Bizottság javaslatát, a tanácskozáson jelen volt az Agrárszektor is. Az Európai Bizottság januárban fogadott el döntést büntetővámok kivetéséről több, Oroszországból vagy Belaruszból származó mezőgazdasági termékre, valamint egyes nitrogénalapú műtrágyákra – a mostani döntés főleg a műtrágyapiac szempontjából számít nagy változásnak. Az új vámok azokra a – 2023-ban az Oroszországból származó mezőgazdasági behozatal 15%-át kitevő – agrártermékekre terjednek ki, amelyekre eddig még nem vonatkoztak megemelt vámok.
Az uniós műtrágyagyártást segítenék
A Bizottság akkori érvelése szerint a javasolt szabályok célja, hogy csökkentsék az EU függőségét az Oroszországból és Belaruszból származó behozataltól. Az import, kiváltképp a műtrágyáké, kiszolgáltatottá teszi az EU-t Oroszország esetleges kényszerítő intézkedéseivel szemben, ezért kockázatot jelent az EU élelmezésbiztonságára – fogalmazott a testület.
Az Európai Bizottság álláspontja szerint a vámok egyben elő fogják segíteni, hogy növekedjen a belső termelés és az EU műtrágyaipara, amelyet az energiaválság súlyosan érintett. Lehetővé fogja tenni továbbá a harmadik országokból származó áruellátás diverzifikálását is.
A lépés hozzá fog járulni a folyamatos műtrágyaellátás biztosításához és – ami a legfontosabb – ahhoz, hogy a műtrágyák továbbra is megfizethető áron elérhetők legyenek az uniós mezőgazdasági termelők számára. A javaslat enyhítő intézkedéseket tartalmaz arra az esetre, ha az EU-ban jelentősen emelkedne a műtrágya ára – tette hozzá a testület.
Sokba kerül Oroszországnak
Azzal, hogy az EU büntetővámokat vezet be az orosz műtrágya ellen egy kereskedelmi törvényjavaslat segítségével, végső soron megkerüli Magyarország külpolitikai vétóját.
A döntés célja, hogy évi 2,2 milliárd eurónyi bevételtől fosszák meg Oroszországot.
Ezt követően az ipari bizottság május 14-én szavazással dönt az uniós parlament álláspontjáról, mielőtt a képviselők, az uniós tisztviselők és az uniós diplomaták a brüsszeli szakzsargonban "trilógusnak" nevezett tárgyalásokon megállapodnának a végleges rendeletről.
Az EU Tanács lengyel elnöksége arra számít, hogy a rendelet révén a következő három évben fokozatosan 50 százalékos vámot vezetnek be az orosz és fehérorosz műtrágyára.
A gazdák fizetik meg?
A javaslatnak voltak ugyanakkor kritikusai is, akik attól tartottak, hogy a büntetővámok a műtrágya áremelkedését eredményezhetik az uniós piacon. A Patrióták frakciójában helyet foglaló Mireia Borrás Pabón a szavazás után éles szavakkal ítélte el a bizottság döntését. Mint fogalmazott: ami történt, az szégyen, hiszen a legtöbb frakció még arra sem volt hajlandó, hogy tárgyaljon, jóllehet a kompromisszumokról érdemes lett volna tárgyalni. Hozzátette:
A baloldal ismét arra szavazott, hogy a gazdák fizessék meg az eredménytelen európai politika kudarcait. Ismerjük el azok munkáját, akik a földet művelik.