Forrósodik a helyzet: nem sok jó vár a magyarokra a jövőben

Forrósodik a helyzet: nem sok jó vár a magyarokra a jövőben

agrarszektor.hu
Az MCC Klímapolitikai Intézet előrejelzése szerint 2025 nyarán az átlagosnál magasabb hőmérséklet, gyakoribb és hosszabb hőhullámok várhatók Magyarországon, és bár a tavalyi szintet valószínűleg nem éri el az aszály, idén is számítani kell vízhiányra - írta meg az Infostart. Kovács Erik, az MCC Klímapolitikai Intézet vezető kutatója az InfoRádióban elmondta, hogy komplex fizikai és matematikai modellek, valamint mesterséges intelligencia segítségével készítik el a hosszú távú időjárás-előrejelzéseket. 

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A 112 szimulációra épülő prognózis szerint május és szeptember között Magyarországon 0,8-1,5 Celsius-fokkal lehet melegebb az 1991-2020 közötti klímaátlaghoz képest. Egyes modellek júniusra és augusztusra különösen magas, akár két Celsius-fokot meghaladó hőmérséklet-emelkedést jeleznek előre. A szakértő kiemelte, hogy a Kárpát-medence sajátos földrajzi adottságai miatt hazánkban fokozottabban érvényesül a felmelegedés hatása, mivel a medencében megreked a forró levegő. Ez különösen a Dél-Dunántúlon és az Alföldön érezteti majd hatását.

EZ IS ÉRDEKELHET

A csapadékhelyzetet illetően a tavaly kezdődött szárazabb tendencia idén is folytatódhat, de az előrejelzések szerint nem várható olyan súlyos aszály, mint 2023-ban. Kovács Erik ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ezek a becslések jelentős bizonytalanságot hordoznak. A hidrológiai aszály viszont komolyabb problémát jelenthet, ami már most is tapasztalható a Duna vízgyűjtő területének jelentős részén az elmaradt téli csapadék következtében. Az előrejelzések alapján a nyári hőhullámok gyakorisága és időtartama növekedni fog, ami hatással lesz mind a lakossági, mind az ipari energiafelhasználásra, és vízhiányt is okozhat. A kutató hangsúlyozta, hogy ezek a jelenségek a klímaváltozás következményei, amelyekhez mielőbb alkalmazkodni kell.

Az MCC Klímapolitikai Intézet tanulmánya szerint a klímaváltozási trendeknek megfelelően a hűtési foknapok száma tovább emelkedik május és október között. Ugyanakkor Magyarország energiaellátása stabilnak tekinthető a nukleáris, fosszilis és megújuló források kiegyensúlyozott aránya miatt. Az országban jelenleg több mint 4400 megawatt teljesítményű ipari méretű naperőmű, valamint közel 2800 megawattnyi háztartási méretű napelemes rendszer működik.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

A szőlő védelmében (x)

A szőlőültetvények egészsége és hozama számos tényezőtől függ, beleértve a környezeti hatásokat, valamint a kórokozók és kártevők jelenlétét.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
EZT OLVASTAD MÁR?