Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A múlt héten folytatódott a megelőző hétre is jellemző hűvös, az átlagosnál szárazabb idő. A hét első felében csak hétfőn fordultak elő nagyon gyenge záporok, majd csütörtökön érkezett egy hidegfront, melyhez kapcsolódóan a déli és az északkeleti országrészekben alakultak ki 1-10 mm-t adó záporok, délen hevesebb zivatarok - derült ki a HungaroMet Zrt. agrometeorológiai elemzéséből. Pénteken ismét száraz idő volt a jellemző, majd a hétvégén ismét megjelentek a záporok, zivatarok, szombaton kevesebb, vasárnap több csapadékkal. Összességében a déli országrészben sokfelé, míg északon helyenként mérhetünk 5-20 mm-t, ugyanakkor a középső országrészben nagy területen semmi vagy csak igen kis mennyiség esett. Az elmúlt tíz nap csapadékösszegében országszerte negatív eltérés mutatkozik a sokéves átlaghoz képest, és április közepe óta is csak néhány nagyobb felhőszakadás által érintett foltban esett több az ilyenkor szokásosnál. A legnagyobb csapadékhiány az Alföld középső tájain tapasztalható, ahol az elmúlt 30 napban mindössze 3-6 mm esett.




A talajok felszín közeli rétegének nedvességviszonyai alig változtak az egy héttel ezelőtti állapothoz képest, a középső és mélyebb rétegekre azonban inkább a száradás volt a jellemző. Az Alföld jelentős részén továbbra is közepes vagy nagyfokú aszály tapasztalható a még sekélyen gyökerező nyári növények vonatkozásában.



A hőmérséklet az elmúlt napokban is 3-5 fokkal maradt el a sokéves átlagtól, a napi középértékek a 10 fokot is alig haladták meg. Szerdán és csütörtökön volt kissé enyhébb az idő, amikor sokfelé 20 fok fölé melegedett napközben a levegő, a többi napon azonban 20 fok alatti maximum értékek voltak jellemzők. Éjszakánként a hét első felében valamint pénteken többfelé voltak talajmenti fagyok, utóbbi hajnalon az északi országrészben sokfelé, de az Alföld homokhátságainak hidegre hajlamos völgyeiben is 2 méteres magasságban is fagypont alá hűlt a levegő, ismét napi hidegrekord dőlt meg.

Az őszi vetések a csapadékosabb területeken jó állapotban vannak, a repce lassan elvirágzik, a búza pedig már kalászos. A csapadékhiányos alföldi részeken azonban gyengébb az állapotuk. A már harmadik hete tartó hűvös periódus nem kedvező ezekre a kultúrákra, kissé melegebbre lenne szükség. A kukorica és napraforgó korai fejlődéséhez a felszín közeli talajréteg nedvességtartalmában igen jelentős területi különbségek alakultak ki a szezon kezdete óta. A csapadékosabb tájakon még elfogadható a helyzet, de az Alföldön középső tájain alig esett az elmúlt egy hónapban, szinte csontszáraz a fölső talajréteg, kritikus a helyzet. Bár a kukorica és a napraforgó is kikelt, de nagyon szenvednek a növények. Az aszály mellett a hideg is megviseli a kultúrákat.
A méhészet számára is kedvezőtlen a hűvös időjárás. Már áprilisban sokfelé lefagyott az akác, ahol maradtak ép rügyek, ott jelenleg virágoznak a fák. Miskolc térségében látni virágokkal szépen berakott fákat, de olyat is, amelyen egyáltalán nincs és nem is lesz virág. A hideg miatt egyrészt elnyúlik a virágzás, de alig termelődik nektár, másrészt viszont a méhek nem tudnak gyűjteni. A gyümölcsösökben sajnos még a múlt héten is védekezni kellett a fagykárok ellen, az Alföldön és az északi országrészben többször, többfelé volt kritikusan alacsony a hajnali hőmérséklet. Az elmúlt egy hétben hulló csapadék miatt főként csütörtökön és a hétvégén volt többfelé tartósabban vizes a növények levélének felülete, ami az északi és déli tájakon teremtett kedvező feltételeket a gombás megbetegedések kialakulásához. Hosszabb párás időszakok kevésbé voltak jellemzők.
A legfrissebb NDVI vegetációs index térképeink az április második felére vonatkozó állapotot mutatják. Az index értéke országszerte jelentősen növekszik, legintenzívebb növekedés ebben az időszakban erdeinkben volt megfigyelhető. Az anomália térképen hazánk területén pozitív eltérés figyelhető meg, vagyis a sokéves átlagnál fejlettebb a növényzet.
A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg többnyire 210 és 260 foknap között alakul, a magasabb értékek a délkeleti országrészben jellemzőek. A növekedés az elmúlt két hétben nagyon lelassult. A pillanatnyi értékek a tavalyiaktól mintegy 35-55 foknappal vannak elmaradva, a sokéves átlagnak viszont nagyjából megfelelnek. Ez azt jelenti, hogy a vegetáció jelenlegi fejlettsége a tavalyitól elmarad, de a sokéves átlagnak megfelelően alakul.
A folytatásban eleinte melegszik az idő, és a hét közepén számottevő csapadék is érkezik, majd a hét második felére ismét visszaesik a hőmérséklet. A hétfői gyorsan mozgó záporok, zivatarok után átmenetileg csökken a csapadékhajlam, majd kedden késő délutántól a délnyugati országrészbe érkeznek záporok, zivatarok. Szerdán a csapadék az ország nagy részére kiterjed, és csütörtökön, majd pénteken a nap első felében is többfelé lehet esőkre, záporokra, zivatarokra számítani. A hétvégén már száraz idő valószínű, addig azonban délnyugaton 20-30 mm, míg máshol 5-20 mm csapadék várható. Hazánk nagy részén a talajok nedvességviszonyainak javulására lehet számítani, de az egyenetlen csapadékeloszlás miatt kisebb körzetekben tovább száradhat a talaj. A gombás növénybetegségek terjedéséhez kedvező tartósan nedves levélzet főként a hét közepén valószínű. A hétfőn még sokfelé erős szél mérséklődik, de egy átvonuló hidegfronthoz kötődően pénteken ismét megélénkül. A hőmérséklet keddtől napközben 20 és 25 fok között alakul, és szerdától éjszakánként sem lesz jellemzően 9-10 foknál hidegebb, majd pénteken az említett hidegfront mögött átmenetileg több fokkal visszaesik a hőmérséklet. A lehűlés azonban már nem okoz éjszakai fagyokat, és vasárnaptól ismét 20 fok fölé melegszik a levegő.