Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
Az elmúlt héten két hidegfront is átvonult fölöttünk. Hétfőn az északnyugati országrészben esett 5-15 mm csapadék, míg másfelé gyakorlatilag semmi - derült ki a HungaroMet Zrt. legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből. Péntek már sokfelé volt zápor, zivatar, de a heti összeg is csak kis területen haladja meg a 10 mm-t. Összességében rendkívüli szárazság tombol hazánkban, az elmúlt 30 napban a középső országrészben nagy területen 5 mm alatt maradt a csapadék mennyisége, csak az Alpokalján esett 30-50 mm. A 30 napos csapadékhiány jellemzően 30 és 80 mm közötti, míg a 90 napos 50-120 mm.




A felső egy méteres talajréteg hazánk túlnyomó részén kritikusan száraz, ez alól csak az északnyugati országrész a kivétel, a nedvességtartalom a felszín közelében a 20%-ot sem éri el a növények számára hasznosítható víztartalom arányában, és a középső és mélyebb talajrétegekben is 30% alatt marad. A felső egy méteres rétegből 100-140 mm nedvesség hiányzik a telítettséghez képest.


2022-ben ezek a számok hasonlóak voltak a keleti országrészben, a Dunántúlon, főként délnyugaton azonban jóval több nedvességet tartalmazott akkor a talaj. Az Alpokalja kivételével a mezőgazdasági aszály tovább fokozódott az elmúlt héten, hazánk döntő részét nagyfokú, az Alföldet már súlyos aszály jellemzi. A hőmérséklet csúcsértéke csak pénteken-szombaton mérséklődött 30 Celsius-fok alá, egyébként egész héten fölötte volt. A legmelegebb csütörtökön alakult ki, akkor 38-39 fokos maximumok is előfordultak.


Az őszi vetések is megsínylették a májusi, júniusi csapadékhiányt, a szokásosnál hamarabb beértek, megkezdődött az aratás. A kukoricát, a napraforgót és a szóját nagyon megviseli a csapadékhiány. Ilyen időben a kukorica mélyebbre hatoló gyökérzetet fejleszt, de az idén a mélyebb talajrétegekben is kevés nedvességet talál. Egyelőre még zöldek a levelek, a napraforgó helyenként már virágzik, de nagyon rossz állapotban vannak a kultúrák, égető szükség lenne a csapadékra.
Az elmúlt egy hét során csak rövid ideig volt vizes a növények levélének felülete, a gombás megbetegedések kialakulása szempontjából ez elenyésző. Párás időszak sem volt jellemző, inkább a légköri aszály okoz egyre súlyosabb gondokat.
A legfrissebb NDVI vegetációs index térképeink a június közepére vonatkozó állapotot mutatják. Az index értéke hazánk nagyobb részén tovább csökkent a csapadékhiány és az őszi vetések érése miatt, a csökkenés csak az erdőkkel nagyobb arányban borított vidékekre nem jellemző. Az anomália térkép egyre nagyobb területen mutatja az aszály hatását, a legsúlyosabb helyzet az Alföldön van.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg többnyire 600 és 690 foknap között alakul, a magasabb értékek a délkeleti országrészben jellemzőek. Az aktuális értékek a tavalyiaktól mintegy 50-110 foknappal vannak elmaradva, a sokéves átlagnak viszont nagyjából megfelelnek. Ez azt jelenti, hogy a vegetáció jelenlegi fejlettsége a tavalyitól jelentősen elmarad, többnyire átlagosnak mondható.

Az előttünk álló hét nagyobb része nem hoz változást időjárásunkban, marad a szárazság. A hét vége felé közeledve növekszik majd a záporok, zivatarok kialakulásának valószínűsége. A jövő hétre van esély arra, hogy nagyobb területre érkezik számottevő csapadék, de ez ma még meglehetősen bizonytalan. Péntekig azonban még tovább száradnak a talajok, az aszály fokozódására lehet számítani. A hőmérséklet csütörtökig emelkedik, akkor néhol az országban akár a 40 Celsius-fokot is megközelítheti a csúcsérték. A hét végétől fokozatosan mérséklődik majd a forróság.