Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A konferenciára idén először 0. nappal is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
Mi is az a falusi vendégasztal szolgáltatás?
A TEÁOR'08 Vendéglátás ágazat alá a tartalmi meghatározása alapján az azonnali közvetlen fogyasztásra alkalmas étel és ital kiszolgálása tartozik, mely történhet hagyományos étteremben, önkiszolgáló étteremben, egyéb vendéglátóhelyen. De a döntő az, hogy az ételek közvetlen azonnali fogyasztásra alkalmasak legyenek, és nem annak a létesítménynek a fajtája, amely a szolgáltatást végzi.
Ebből kifolyólag vendéglátási tevékenységnek minősül például a más kistermelőtől vásárolt kenyér megkenése saját termelésű/előállítású zsírral és felkínálása azonnali fogyasztásra, vagy a saját gazdaságában nevelt sertés húsából készített pörkölt felkínálása azonnali, helyben fogyasztásra.
Amennyiben a saját termelésű/termesztésű/tenyésztésű áru értékesítése nem vendéglátási tevékenység keretében - felszolgálás nélkül, nem helyben fogyasztási céllal - valósul meg, abban az esetben az előállított termék típusa szerinti mezőgazdasági, illetve élelmiszergyártási kód alá tartozik a tevékenység. Így például a saját méhészetben méz termelése és értékesítése: ÖVTJ'24 014902 Méhészet; saját termelésű tejből sajt készítése és értékesítése: ÖVTJ'24 105102 Tejtermék készítés (saját termelésű tehéntejből); saját termelésű gyümölcsből lekvár készítése és értékesítése: ÖVTJ'24 103901 Egyéb gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, -tartósítás m.n.s. kódok alá tartozik. A saját előállítású termékek kóstoltatása az eladást kiegészítő (eladásösztönző) tevékenységként - mely nem kerül kiszámlázásra - nem minősül vendéglátásnak, hanem a termék típusa szerinti mezőgazdasági tevékenység, illetve élelmiszergyártás kiegészítő tevékenységeként értelmezhető.
A fentiekre hivatkozva a falusi vendégasztal szolgáltatás [60/2023. (XI.15.) AM rendelet szerint: a kistermelő gazdaságának helyén falusias, tanyasias vagy vidéki környezetben, a hazai hagyományokhoz köthető, illetve helyi alapanyagokra épülő élelmiszerek és az elkészítésükhöz kapcsolódó tevékenységek nem rendszeres bemutatása, és az elkészített élelmiszerek felkínálása helyben fogyasztásra a falusi vendégasztal helyén] a TEÁOR'08 56 Vendéglátás ágazatba, az ÖVTJ'24 562103 Falusi vendégasztal szolgáltatás kód alá tartozik.
Mi a helyzet a lakáséttermi szolgáltatással?
A lakáséttermi szolgáltatás (étel készítése és felszolgálása azonnali, közvetlen fogyasztásra étteremként funkcionáló lakásban) a TEÁOR tartalmi meghatározása alapján a TEÁOR'08 56.10 Éttermi-, mozgó vendéglátás tételébe tartozik.
Mit kell tudni a szociális farmokról?
A szociális farm egy gazdálkodási forma, ahol mezőgazdasági termelő, feldolgozó, szolgáltató tevékenység folyik hátrányos helyzetű személyek bevonásával, ezért a tevékenysége a TEÁOR'08 01.50 Vegyes gazdálkodás tétele alá sorolandó. Figyelembe véve az adott besorolási szabályt: „sem a növénytermesztő, sem az állattenyésztési tevékenységek aránya nem haladhatja meg a mezőgazdasági termelőegység standard fedezeti hozzájárulásának 66%-át. Amennyiben valamelyik tevékenység meghaladja az adott termelőegység standard fedezeti hozzájárulásának 66%-át, úgy a gazdaság által végzett tevékenység nem ebbe a szakágazatba tartozik, hanem a megfelelő növénytermesztési vagy állattenyésztési tevékenységek közé kell sorolni.”
Statisztikai szempontból a szociális farm önálló mezőgazdasági tevékenységként kezelendő, mivel az elvégzett tevékenység, jelen esetben a mezőgazdasági termelés, feldolgozás a mérvadó, nem pedig a szociális hozadéka, társadalmi szerepe.