Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
A Michelin Guide, a világ egyik legelismertebb gasztronómiai kalauza, azoknak az éttermeknek ítéli oda az áhított csillagokat, amelyek konyhájukban, kiszolgálásukban és hangulatukban kiválóak.
2023-ban 75 hazai étterem szerepelt a Michelin Guide Hungary listáján, ebből 28 Budapesten, 47 pedig a fővároson kívüli városokban, településeken és falvakban található. Két kétcsillagos éttermünk van a Platán Gourmet és a Budapesti Stand, valamint hét egycsillagosunk van: a Babel, a Borkonyha Winekitchen, az Essência, a Rumour, a Salt és az esztergomi 42.
Titkos az ellenőrök listája
A kulturális- és a gasztroturizmus a szektor legdinamikusabban bővülő területei, így ezek a kiadványok nem avulnak el, sőt, egyre fontosabbak. A Michelin Guide 1900-ban kezdte működését, viszonylag még szerényen, mint ingyenes útmutató a gumiabroncsok vásárlói számára: főként üzemanyagtöltő állomásokat, szállodákat és éttermeket jelölt.
A háromcsillagos értékelési rendszer 1931-ben jelent meg, kezdetben csak egyet kaphattak belőle a legjobb éttermek: az egycsillagos helyeket megállásra, a kettővel rendelkezőket kitérőre, a háromcsillagosokat pedig teljes utazásra érdemesnek tartották. az egy csillag a nagyon jót, a kettő a kiválót, a három a tökéleteset, a csúcsok csúcsát jelenti.
Mára az útmutatót rejtélyek övezik, azt sem tudni, hány ellenőr vizsgál meg több mint 40 ezer éttermet több mint 30 országban. Franciaországban 639 Michelin-csillagos étterem található, ezek közül 75 rendelkezik két csillaggal, és csupán 30 rendelkezik három csillaggal.
A Michelin-csillagot a kiemelkedő szakácsművészetért érdemlik ki az éttermek. Értékeléskor öt szempontot vesznek figyelembe: az alapanyagok minőségét, az ízek harmóniáját, az alkalmazott technikák fejlettségét, azt, hogy a séf személyisége mennyire köszön vissza az ételekből.
Rejtélyes vendégek
"Soha nem tudjuk, mikor érkeznek az ítészek," mesélte nemrég a BBC-nek Julia Sedefdjian, aki 21 évesen lett Franciaország legfiatalabb Michelin-csillagos séfje.
Ha bemutatkoznak, csak az étkezés után teszik meg, de gyakran – nagyon gyakran – ez elmarad.
Azonban vannak jelek, mint ahogy azt a Burnt, magyarul Az ételművész című 2015-ös amerikai vígjátékban láthattuk. Legtöbbször ketten jönnek, furcsán viselkednek, az egyikük jellemzően kóstoló menüt kér, a másik à la carte választ. Fél üveg bort isznak meg. Ha pedig egy villa kerül a padlóra, a séf és a pincérek már kezdhetnek gyanakodni, ez ugyanis állítólag egy erős, szimbolikus jel. Az ellenőrök hatalmas szakmai tudással rendelkeznek, többségük séfként dolgozott, de minden esetben el kell végezniük egy franciaországi képzést is. Az ellenőrzés után a jelöltek egy világraszóló ceremónián tudják meg, hogy állnak a csillagaik, de új éttermek esetén telefonon értesítik őket.