Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A lángos, krumplis lángos, krumplilángos és langalló mind a magyar gasztronómia szerves részét képezik, amelyek hosszú történelmi múltra tekintenek vissza hazánkban. Bár a lángos pontos eredetéről megoszlanak a vélemények, valószínűsíthető, hogy a kenyérsütéssel egy időben jelent meg, kezdetben maradék kenyértésztából készítve. A "lángos" elnevezés az étel készítési módjára utal: eredetileg a kemence elejében, a lángok közelében sütötték a kinyújtott, kézzel formázott tésztát.
A történelem során a szegényebb rétegek zsírral, tejföllel vagy lekvárral fogyasztották, míg a tehetősebbek szalonnával és más drágább alapanyagokkal gazdagították.
Definíció szerint a lángos egy hagyományosan lágy, többnyire kelt (de kelesztés nélküli is lehet) tésztából készített lepény, amelyet kemencében, sütőben vagy forró zsiradékban sütnek ki. A legtöbben a strandokon, piacokon kapható, olajban sült változatot ismerik, de számos egyéb variáció létezik.
A lángosféléket általában frissen fogyasztják, mivel állaguk gyorsan romlik. A hagyományos lángos készülhet kefirrel, aludttejjel, káposztával vagy burgonyával dúsítva, de az utóbbi években a töltött változatok is népszerűvé váltak. Fontos különbség, hogy a krumplis lángos nem azonos a krumplilángossal, amely inkább a palacsintára emlékeztető étel.
A lángosfélék közé tartozik a "magyar pizzának" is nevezett kenyérlángos vagy langalló (töki pompos), amely a karácsonyi vásárok elmaradhatatlan kelléke, szalonnával és lilahagymával. A langalló tésztája a pizzához képest nehezebb, vaskosabb, hiszen itt a tészta élvezete ugyanolyan fontos, mint a feltété.
Az elfeledett magyar ételek sorát gazdagítja a rongyos lapótya, amelyet nagyszüleink, dédszüleink konyhájából ismerhetünk.
Ez egy laktató, népies lángosféleség, amelyhez nem szükséges élesztő, csupán szódabikarbóna a tészta "felfújásához". Alapanyagai egyszerűek: liszt, langyos víz és aludttej (vagy kefir, joghurt). A rongyos lapótya elkészítéséhez 500 g búzafinomliszt, 1 dl aludttej (vagy joghurt, kefir), 1 evőkanál só, 1 teáskanál szódabikarbóna, 1-2 dl langyos víz, valamint sertészsír szükséges a kenéshez és sütéshez. A feltéthez tejföl, fokhagyma, só és bors dukál.
A tésztakészítés során a lisztet elkeverjük a sóval, szódabikarbónával és aludttejjel, majd langyos vizet adunk hozzá, és alaposan kidagasztjuk. A dagasztást "felverve" végezzük, alulról felfelé, hogy minél több levegő kerüljön a tésztába. A sima felületű tésztát letakarva 30 percig pihentetjük.
Pihentetés után a tésztát téglalap alakúra nyújtjuk, hideg zsírral megkenjük, feltekerjük, majd 2 ujjnyi szeletekre vágjuk. Az így kapott csigákat oldalukra fektetjük, és további 20 percig pihentetjük letakarva.
A sütéshez zsírt olvasztunk egy serpenyőben, a csigákat óvatosan kilapítjuk, majd közepes lángon 2-3 perc alatt aranybarnára sütjük mindkét oldalukat. A jó végeredmény jele, ha a tészta sütés közben hólyagossá válik.
A kisütött lapótyákról lecsepegtetjük a felesleges zsírt, majd fokhagymás, sós-borsos tejföllel tálaljuk, melegen fogyasztva. Érdemes figyelni arra, hogy a sütés során pótoljuk a zsírt, és ne süssük túl a tésztát, mert akkor száraz, kemény lesz. A rongyos lapótya édes változatban is elkészíthető, porcukorral, lekvárral, mogyorókrémmel vagy csokoládéöntettel, de ebben az esetben csak csipetnyi sót tegyünk a tésztába.