Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A román állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság (ANSVSA) a Bihar megyei Gyapjú (Gepiu) térségében március 5-én megjelent újabb pestisgóc miatt az Európai Bizottság március 14-i határozata alapján betiltotta az élő kiskérődzők - juhok és kecskék - exportját az Európai Unió más országaiba, illetve az élő állatok szállítását Arad és Bihar megye teljes területén. A kormányszékház elé vonuló juhászok szerint a számukra legfontosabb értékesítési időszakban, a húsvéti előtti hetekben bevezetett exporttilalom a tenyésztők 80 százalékát csődbe juttathatja.
A Digi 24 hírtelevízió által megszólaltatott tenyésztők szerint tavaly kilogrammonként 25 lej (2000 forint) körüli áron tudták értékesíteni az élő bárányt, most viszont csak az arab országokba tudnak exportálni, legfeljebb 17 lejes áron, és ez a húsvéti időszak után tovább csökkenthet. A kormány közleménye szerint a mezőgazdasági tárca és az ANSVSA szakemberei azt ígérték a tiltakozók küldöttségének: engedményt kérnek az EB-től arra, hogy azokról a farmokról, ahol nincs pestisgóc, a legközelebbi vágóhídig szállíthassák az állatállományt, csökkentendő a veszteségeket.
Az ANSVSA szerint Románia továbbra is exportálhat élő kiskérődzőket az unión kívüli harmadik országok piacaira, és az uniós exporttilalom is kizárólag az élő állatokra, nem pedig az EU-szabványoknak megfelelő vágóhidakon levágott juhok és kecskék húságra vonatkozik. A romániai juhállományt decemberben mintegy 2 millió 325 ezerre becsülték, ami 200 ezres visszaesés az előző évihez képest. A kiskérődzők pestise tavaly júliusban jelent meg először Romániában. A járvány tetőzésekor összesen 64 gócpontot azonosítottak az ország négy megyéjében.