Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A román gazdák és a fuvarozók nyolc nappal ezelőtt kezdtek el tüntetni az autópályák lezárásával és a forgalom lassításával, valamint román zászlókkal díszített traktor- és teherautó konvojokkal. A tiltakozás a magas gázolajárak és biztosítási díjak, az EU környezetvédelmi intézkedései, valamint az Ukrajnából importált mezőgazdasági termékek által a hazai piacra gyakorolt nyomás ellen irányul - írta meg a Reuters.
Addig fogunk tüntetni, amíg nem fogadják el az első olyan törvényt, amely az általunk jelzett problémák közül a lehető legtöbbre megoldást kényszerít ki
- állt a tüntetők egy csoportjának közleményében, amelyet a vezetőjük küldött el a médiának.
A tiltakozások nincsenek központilag koordinálva, ami megnehezíti a tárgyalásokat a koalíciós kormánnyal, amely idén helyi önkormányzati, parlamenti és európai választások előtt áll. Ugyanakkor Florin Barbu mezőgazdasági miniszter és 10 - a spontán akciók szervezésétől elhatárolódó, de a tüntetőket szolidaritásukról biztosító - gazdaszervezet hétfőn 13 pontos intézkedéscsomagról állapodott meg, a gazdaszervezetek vezetői pedig bejelentették, hogy részükről a tiltakozás véget ért. A többi érintett szervezet részéről folytatódtak a tiltakozások: kedden a tüntetők egy 76 pontosra bővített követeléslistát terjesztettek a kormány elé.
A tüntetők a hitelek visszafizetésének moratóriumát, a támogatások gyorsabb kifizetését, valamint külön sorokat akarnak a határátkelőkön és a konstancai fekete-tengeri kikötőben az EU-n kívüli országokból - többek között Ukrajnából - érkező teherautók és kamionok számára. A lengyel kamionosok, akik november óta blokád alá vontak néhány ukrán határátkelőt, kedden március 1-jéig felfüggesztették tiltakozásukat, miután megállapodást kötöttek a kormánnyal.
Szerdán romániai fuvarozók Bukarest külvárosában is tiltakoztak, és blokkolták az ukrán határon lévő Siret átkelőhöz vezető sávokat Románia északkeleti részén, a határrendészet adatai szerint több mint kétórás várakozást okozva. Konvojok álltak a konstancai kikötőbe vezető autópályán is, amely Ukrajna legnagyobb alternatív gabonaexport útvonala Oroszország 2022. februári inváziója óta. A kikötői műveletek teljes ütemben folytak, a gabonafélék főként vasúton és uszályokon érkeztek a kikötőbe a Dunán keresztül, bár a közúti szállítást is igénybe vették - írta meg a kikötői hatóság.