Váltanak az élelmes gazdák? Egyre többen termelnek már így Belgiumban

Váltanak az élelmes gazdák? Egyre többen termelnek már így Belgiumban

agrarszektor.hu
Az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főosztályának kommunikációs csoportja által vezetett Agri-Press célja, hogy újságíróknak gyors és egyszerű hozzáférést biztosíton az uniós intézményekből és azon túlról származó, mezőgazdasággal kapcsolatos hírekhez, statisztikákhoz és információkhoz. A szervezet emellett sajtóeseményeket és gazdaság-, illetve üzemlátogatásokat is szokott szervezni. Május 7-én az Agri-Press két, Brüsszelhez közeli gazdaságot mutatott be, amelynek tulajdonosai legjobb tudásuk szerint, lehetőségeiket kihasználva próbálják minél fenntarthatóbbá és jövedelmezőbbé tenni a működésüket.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A fenntartható mezőgazdaság nem csupán a nagybirtokosok kiváltsága - két belga családi gazdaság példája is mutatja, hogy a környezetbarát működés és az innováció a kisebb üzemek számára is elérhető. A Koewidehof robotizált tehenészete minimális szén-dioxid-kibocsátásával és saját tejfeldolgozásával tűnik ki, míg a Staveshof biogyümölcsös a klímaváltozáshoz alkalmazkodó fajtákkal és közvetlen értékesítéssel próbál fennmaradni. Két eltérő megközelítés, egy közös cél: a fenntartható jövő.

Már a kisebb tehenészetek is tökéletesen robotizálhatók

A Koeweidehof gazdaságot 1931-ben alapították. Bart Vanderstraeten és a felesége Marijke d'Hertefelt már a negyedik generáció, akik továbbviszik a családi vállalkozást. A házaspár arra törekszik, hogy a termelésüket és fenntartható módon folytassák: a gazdaság mini tejfeldolgozó üzemként működik, az évek során fejő-, etető- és trágyarobotokba, illetve egy mini emésztőbe is befektettek, így a saját teheneik trágyájából zöld energiát tudtak előállítani. A gazdaságban a egy liter tejre jutó szén-dioxid-kibocsátásuk a legalacsonyabbak közé tartozik a világon. Emellett minimálisan használnak koncentrált takarmányt, főként saját takarmányt használnak. A farmon szántóföldi növénytermesztés és szarvasmarha-tenyésztés is folyik, de a házaspár úgy döntött, hogy a húsmarhák helyett a tejelő szarvasmarhákra összpontosítanak. Jelenleg 180 tejelő és 120 fiatal holstein-fríz tehenük van. A szakember beszélt arról is, hogy a gazdaságban emellett 50 hektáron folyik burgonya, 30 hektáron pedig búza és sörárpa termesztése, emellett 8 hektáron foglalkoznak cukorrépával, 4 hektáron szárazborsóval. Ezen kívül takarmányozási céllal 60 hektáron termesztenek kukoricát, 35 hektáron lóherét és 2 hektáron takarmányrépát.

A klímaváltozás a biogyümölcstermesztést is megnehezíti

Bart és Roselien Staveshof 2015-ben kezdett el kisüzemi biogazdálkodással foglalkozni, kizárólag a fogyasztóknak történő közvetlen értékesítés céljából. Bart ekkor még főállásban a flamand mezőgazdasági és halászati minisztériumban dolgozott. A jelenlegi céget 2017 végén vették át, ekkor 14 hektár gyümölcsösük lett, aztán 2019-ben egy másik gazdától bérbe tudtak venni további ültetvényeket. Jelenleg 28 hektáron gazdálkodnak, ebből 22 hektár gyümölcsös. Ebből 7 hektár maximum 4 éves, 2 hektár pedig 7 éves.
Kezdetben juhokat és csirkéket is tartottak, de már nem foglalkoznak állattartással. A 22 hektárból 6 hektáron folyik Conference körte termesztése, és 16 hektáron alma. Ez korábban jonagold volt, ám mivel az kevésbé tud ellenállni a klímaváltozás miatt átalakuló termesztési körülményeknek és a kártevőknek, így folyamatosan cserélik le más, reziliensebb fajtára. A maradék 6 hektárt a következő években szeretnék beültetni gyümölcsfákkal. A szakember elmondta, hogy a gyümölcstermesztés volumenében egyik évről a másikra egyébként is nagy eltérések tudnak lenni, ami különösen igaz a biotermesztésre. Bart Staveshof beszélt arról is, hogy a vállalkozásnak rajta és a korábbi tulajdonoson (az átadón) kívül egy főállású állandó alkalmazottja van, de tavasszal és a betakarításkor szoktak idénymunkásokat is foglalkoztatni.

Körtéből évente körülbelül 20-25 tonnát tudnak termelni hektáronként, míg a jonagoldból egy jobb évben 60 tonna/hektár is összejöhet. Tavaly azonban a kedvezőtlen körülmények miatt csak 10 tonna jonagold termett hektáronként. Az új fajtáknál átlagosan 30-40 tonna/hektárral tudnak számolni. Bart Staveshof elmondta, hogy mivel a belga döntéshozók további növényvédő szerek betiltását tervezik, várhatóan fel kell majd hagynia a körte biotermesztésével.

A megtermelt gyümölcsből egy kisüzemi gyártó közreműködésével gyümölcslevet készítenek, valamint almaszószt állítanak elő. Az almát főként belföldön értékesítik, míg a körte jelentős részét a szomszédos országokba - Németországba, Franciaországba, Svájcba - exportálják, illetve a gyümölcsök egy kisebb részét közvetlen értékesítés útján, szombat délelőttönként egy mezőgazdasági boltban, szerdánként pedig egy brüsszeli piacon értékesítik. A szakember beszélt arról is, hogy a jövőben 3 területre terveznek fókuszálni:

  • a jonagold csökkentésére és a varasodásnak ellenálló fajták telepítésére;
  • a fagyasztóberendezések korszerűsítésével a fenntarthatóság erősítésére;
  • illetve új gépek beszerzésével a munkaerőigény csökkentésére.
Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
EZT OLVASTAD MÁR?