Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A konferenciára idén először 0. nappal is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
A 2021-es év végén jelent meg az a jelentés, amely az európai mezőgazdasági termelők elégedettségének alakulását mutatta be, és amely a tavaly őszi felmérés eredményeit ismertette. Ez a fajta kérdőívezés már hosszabb múltra tekint vissza, a kezdeményezést pedig a Copa-Cogeca indította el több mint 10 évvel ezelőtt - olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) oldalán. Ennek a felmérésnek az a kifejezett célja célja, hogy az ernyőszervezet évente kétszer is visszajelzést kapjon az uniós tagországok termelőinek a saját helyzetükre vonatkozó jelenlegi és jövőbeli megítéléséről, a felmerült problémák köréről és a termelőket ért esetleges negatív kritikákról.
A vizsgálatban a NAK is részt vesz: ennek keretében ősszel és tavasszal telefonos úton szokta megkeresni a reprezentatív mintában szereplő 150 tagját. A felmérésben szereplő tagállamok - Belgium (Flandria), Németország, Franciaország, Olaszország, Hollandia, Svédország, Magyarország - összesített eredményeit egy aggregált mutatóba számítják bele, de a jelentésben megtalálható az országonkénti kiértékelés is. A rendelkezésre álló adatok az európai szintű összkép egy enyhén javuló trendet mutat, ugyanakkor érdemes a mögöttes értékeket is megnézni, mivel ez az átlag több, országonként eltérő trendeket fed.
A termelők aktuális gazdasági helyzetének megítélését illetően Magyarország esetében némi javulás volt tapasztalható, amely még Belgiumról, Franciaországról és Olaszországról mondható el. A jövő tekintetében viszont a megkérdezettek már kevésbé nyilatkoztak optimistán, ugyanis a 7 tagállamból 5 - köztünk hazánk is - a skála negatív tartományába került, amely egy jellemzően borúlátó hangulatról árulkodik.
A felmérést megelőző 3 hónapban előforduló problémák esetében a magyar megkérdezettek közel 41%-a nyilatkozott úgy, hogy az ő esetében nem merült fel ilyen és 36% jelezte, hogy csak kisebb gondok jelentkeztek. Jelentős problémákról a válaszadók 16%-a, súlyos gondokról pedig 7,33% számolt be. Az európai mezőgazdasági termelők a legnagyobb problémaként az időjárási körülményeket, a közüzemi költségeket, valamint a munkaerőtoborzással kapcsolatos problémákat jelölték meg. A Copa-Cogeca 2021. őszi termelői elégedettségi felmérésről készített angol nyelvű jelentése ezen az oldalon érhető el.