Sokaknak áll ilyen épület a földjén: vigyázz, ehhez igazolást kell kérned

Sokaknak áll ilyen épület a földjén: vigyázz, ehhez igazolást kell kérned

agrarszektor.hu
Az „Ingatlan átminősítés” és az „Építmények megsemmisülése” bizonyára sok magyart érinthet. Az alábbi cikkből kiderül, hogy mire kell odafigyelni és mikor jelenthetnek az érintettek vis maiort. 

Már csak néhány napig jelentkezhet a Portfolio agrárdíjaira!

A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

Nevezzen szeptember 22-ig!

A mezőgazdasági ingatlan, földterület jogszabály alapján történő átminősítését, művelési ágának változását, illetve területváltozását az ingatlanügyi hatóság erre vonatkozó döntésével (végzés, határozat) kell igazolni. A termőföld időleges vagy végleges más célú hasznosítása miatt bekövetkező vis maior eseményt az ingatlanügyi hatóság véglegessé vált döntésével, engedélyével, az engedélyezési eljárást lezáró érdemi döntéssel kell igazolni - írja a NAK

A termőföld más célú hasznosításának minősül:

  • a termőföld olyan időleges vagy végleges igénybevétele, amellyel továbbiakban mezőgazdasági hasznosításra időlegesen vagy véglegesen alkalmatlanná válik - beleértve a havária eseteket is;
  • a termőföld belterületbe vonása;
  • az Erdőtörvény hatálya alá nem tartozó üzem-, majorfásítás, valamint az út, vasút és egyéb műszaki létesítmény tartozékát képező fásítás igénybevétele.

Vis maior ok lehet többek között az „Építmények megsemmisülése” eset is. Ekkor a mezőgazdasági üzem részét képező vagy erdőterületen elhelyezkedő, állattartást, egyéb mezőgazdasági vagy feldolgozóipari tevékenységet, illetve egyéb támogatott tevékenységet szolgáló, vagy támogatásból megvalósított építmények vis maior következtében megsemmisülhetnek, vagy olyan mértében megrongálódnak, hogy a rendeltetésszerű használat ellehetetlenül.

Milyen esetekben milyen igazolás szükséges?

  • tűzkár esetén tűzvédelmi hatóság által kiállított tűzeseti hatósági bizonyítvány;
  • az építmény egyéb módon történő megsemmisülését, megrongálódását a káresemény bekövetkezésének igazolásra jogosult szerv által kiállított hatósági döntéssel (végzés, határozat), igazolással, továbbá a bekövetkezett kár igazolására a kár tényét tartalmazó okmánnyal (pl. biztosító által kiállított szakvélemény, kárjegyzőkönyv stb.);
  • az építmény megsemmisülésével vagy megrongálásával járó rongálás esetén a szabálysértési hatóság, a bíróság, az ügyészség, illetve a nyomozó hatóság által kiállított ügyirattal, egyéb hatósági döntéssel, jegyzőkönyvvel (amely hitelt érdemlő módon igazolja a bekövetkezett vis maior eseményt) kell igazolni.
Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
Budapest Economic Forum 2024
Egész napos makrogazdasági konferencia
Fókuszban a KKV versenyképesség - Pécs
Ingyenes gazdasági fórum
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. szeptember 17. 13:34