Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
A somogyi kereskedők szerint a vásárlók egyre jobban spórolnak a tűzifával. Emellett még mindig vannak olyan csalók, akik olyan fát árulnak, aminek minimális a fűtőértéke, mégis keményfaként próbálják eladni a vevőknek. Erről Meiszterics László, az egyik kaposvári családi vállalkozás tagja számolt be, aki szerint a vevők az ilyen átverések alkalmával több tízezer forintot is bukhatnak - írta meg a Sonline.hu. A szakember szerint ugyanakkor van jó pár olyan tanács, amelyet hasznos lehet megfogadni. Például nem érdemes olyan árustól rendelni, aki csak a mobiltelefonszámát adja meg. Tanácsos azokat a vállalkozásokat megkeresni, amelyeknek van telephelyük, leinformálhatóak és számlát adnak. Az ingyenes kiszállítás, pláne messzebbre elgondolkodtató lehet.
Az egyik trükk, hogy az árus este szállítja ki a fát, így a megrendelő csak reggel szembesül azzal, hogy száraz akác helyett égert kapott. Azok az árusok, akik megbuknak, akár egymillió forint bírságot is fizethetnek. A hatóság rendszeresen folytat ellenőrzéseket, vállalkozásunkat tavaly kétszer is vizsgálták, ám mivel egyesek könnyű pénzkereseti lehetőségnek tartják a fakereskedelmet, ezért szerintem mindig lesznek ügyeskedők
- közölte Meiszterics László.
Sokan még kivárnak a tűzifa vásárlásával
A szakember szerint a nagy melegnek köszönhetően később indul a tűzifavásárlási szezon, ráadásul mivel gyenge volt a tavalyi tél, sokaknak maradt tüzelője. Korábban május végétől már volt kereslet a fára, most a vevők egy része inkább kivár. A kaposvári vállalkozásnál felhalmozott készlet nagyjából szeptember végéig elegendő, utána a szerződött partnerüktől szállítanak fát. Egy láda, azaz 0,75 köbméter akác, tölgy vagy gyertyán hasogatva, darabolva 35 ezer forint. Meiszterics László szerint a következő fizetésnél, illetve nyugdíjnál várhatóan meg fog nőni a forgalmuk, ám érezhető, hogy sokan spórolnak. Van, aki nem az egész házat fűti ki télen, hanem csak a konyhát, s azt a helyiséget, ahol tévét néznek, illetve a hálót.
A Sefag Zrt. júliusban meghirdetett tűzifaakciójának köszönhetően a lakossági vásárlás élénkülése tapasztalható, különösen a Kaposvár, illetve a Balaton környéki erdészeteknél. Kovácsné Kiss Zita, a vállalkozás kommunikációs referense elmondta, hogy náluk elsősorban a kemény lombos fafajok, a tölgy, cser, bükk, gyertyán és akác keresett.
Az idei év során társaságunk valamennyi erdészeténél csökkentettük árainkat, mind a darabolt kályhakész, mind a hengeres tűzifa, illetve a szállítási díjak tekintetében is
- mondta el Kovácsné Kiss Zita.
A szakember azt is elmondta, hogy az akciók jelenleg is tartanak. Ez is arra ösztönzi a lakosságot, hogy lehetőség szerint mielőbb szerezzék be a tüzelőt, s ne hagyják ezt az utolsó pillanatra, hogy a fának legyen ideje kiszáradni a fűtési szezonig.
Még mindig vannak olyanok, akik seftelni próbálnak a tűzifával
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerint a hazai hirdetési portálokon beszűkült a csalók mozgástere, de még így is akadnak tűzifával seftelők. A legnagyobb hazai hirdetési portálok üzemeltetőivel a hatóság szoros együttműködést alakított ki, így már hatékonyan szűrik ki a jogszerűtlen hirdetéseket. Ugyanez azonban korántsem mondható el a közösségi médiában megjelenő hirdetésekről. A csalók érzékelték, hogy a hazai hirdetési portálokon beszűkült a mozgásterük, ezért egyre nagyobb számban térnek át például a Facebookra.
Fontos tudni, hogy a szállítási költségek nagyon magasak, így azok a hirdetések, amelyekben nem egy konkrétan lehatárolt területre, hanem az egész országra vagy teljes országrészekre kínálnak tűzifát eladásra, eleve gyanúsak. A Nébih azt javasolta, hogy a következő kérdéseket mindenképpen érdemes feltenni az eladónak telefonos tűzifarendelés esetén: bejelentkezett a Nébih hatósági nyilvántartásába tűzifa-kereskedőként vagy erdőgazdálkodóként? Ha igen, milyen azonosító számot kapott, s ennek megfelelően, mi az erdőgazdálkodói kódja vagy az EUTR technikai azonosítószáma? Azt is érdemes megkérdezni, hogy kinek a nevében adták fel a hirdetést, illetve ha esetleg reklamáció lenne, akkor a vásárló kit kereshet, milyen címen, telefonszámon?