Módosult a törvény, ami a mezőgazdasági munkákra is hatással lehet

Módosult a törvény, ami a mezőgazdasági munkákra is hatással lehet

agrarszektor.hu
A Magyar Közlöny 2025. április 24-ei számában megjelent az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény módosításáról szóló 2025. évi X. törvény, amelynek következtében jelentősen módosul az egyszerűsített foglalkoztatás szabályozása 2026. január 1-jétől. A kihirdetett módosítások célja a mezőgazdasági ágazat munkaerőigény kielégítésének elősegítése, és a rugalmasabb foglalkoztatási lehetőségek biztosítása a szezonális munkaerőt igénylő ágazatok számára.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A mezőgazdasági ágazat működőképességének fenntartása céljából az egyszerűsített foglalkoztatáson belül a mezőgazdasági idénymunka esetében szükséges és indokolt annak biztosítása, hogy az általános szabályoktól eltérően több napot dolgozhassanak a munkavállalók ebben a foglalkoztatási formában. A jogalkotó megfogalmazott célja, hogy hozzájáruljon a mezőgazdasági ágazatban az idénymunka kimagasló munkaerőigényének biztosításához, valamint rugalmasabbá tegye az alkalmi munka alkalmazhatóságát minden nemzetgazdasági ágazatot érintően - írja a NAK.

EZ IS ÉRDEKELHET

A foglalkoztatónak 2025. július 1-től figyelemmel kell lennie arra a jogszabályváltozásra, hogy ha a munkavállaló idénymunkára, alkalmi munkára, vagy idénymunkára és alkalmi munkára létesít több alkalommal munkaviszonyt, akkor ezen munkaviszonyok együttes időtartama a naptári évben a 120 napot nem haladhatja meg. Az agrárium szempontjából a legfontosabb változás 2026. január 1-jétől, hogy a fenti szabályon „puhít” a jogszabályalkotó, azaz a mezőgazdasági idénymunkára létesített munkaviszonyok együttes időtartama a naptári évben 120 napról további 90 nappal emelkedik (összesen 210 nap). Ez komoly könnyítést jelent a mezőgazdasági szektor számára, amely szezonálisan jelentős munkaerőigénnyel rendelkezik.

Egyszerűsített foglalkoztatásban foglalkoztatott munkavállaló esetében a munkáltató által fizetendő közteher mértéke a hatályos szabályok alapján mezőgazdasági idénymunka esetén a munkaviszony minden naptári napjára munkavállalóként a minimálbér 0,75 százaléka, majd a 2026. évi módosítások eredményeképpen a mezőgazdasági idénymunka első 120 napját követő további 90 napjára a minimálbér 1,125 százalékával kell kalkulálni. A fentiekkel összhangban a nyugdíjellátás számítási alapja is módosul a különböző foglalkoztatási formák esetében, amely szintén a minimálbér százalékában kerül meghatározásra. Mezőgazdasági idénymunka első 120 napja után naponta a minimálbér 2,1 százaléka, míg a mezőgazdasági idénymunka további 90 napja után naponta a minimálbér 3,15 százaléka lesz.

EZ IS ÉRDEKELHET
Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?