Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Donald Trump amerikai elnök adminisztrációja pénteken jelentős költségvetési megszorításokat javasolt a 2026-os szövetségi kiadásokban, különösen az éghajlatváltozás elleni küzdelemre irányuló programok területén.
A Kongresszusnak benyújtott javaslat összesen 163 milliárd dolláros csökkentést tartalmaz, ami a nem katonai kiadások több mint egyötödét érinti.
A Fehér Ház közlése szerint az energiaügyi költségvetési javaslat több mint 15 milliárd dollárt von el a szén-dioxid-leválasztási és megújuló energia programoktól, amelyeket a Biden-adminisztráció által 2021-ben aláírt kétpárti infrastruktúra-törvény biztosított. Emellett 6 milliárd dollárt törölne az elektromos járművek töltőállomásainak fejlesztésére szánt keretből. A Fehér Ház közleményében úgy fogalmaz:
Az elektromos töltőállomásokat ugyanúgy kellene építeni, mint a benzinkutakat: magánszektorbeli forrásokból, piaci erők által szabályozva.
A terv az Energiaügyi Minisztérium finanszírozását átirányítaná olyan technológiák kutatására és fejlesztésére, amelyek elősegíthetik az olaj, gáz, szén és kritikus ásványi anyagok, valamint nukleáris reaktorok és fejlett nukleáris üzemanyagok bőséges termelését. A költségvetési javaslat 80 millió dollárt vonna el a Belügyminisztérium megújuló energia programjaitól, beleértve a tengeri szélerőmű-projekteket is.
A mezőgazdaságot is jelentősen érintené a terv: az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának költségvetéséből több mint 4,5 milliárd dollárt vonnának el, főként a természetvédelmi programokból, amelyek a gazdálkodóknak fizetnek a földterületek termelésből való kivonásáért.
A Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) költségvetését közel 55%-kal csökkentenék a 2025-ös elfogadott költségvetéshez képest, ami tükrözi Trump azon törekvését, hogy csökkentse a szabályozásokat és megszüntesse az olyan témákra irányuló programokat és kutatásokat, mint az éghajlatváltozás. A javaslat 1,3 milliárd dollárt von el a Nemzeti Óceáni és Légköri Hivatal (NOAA) által kiadott támogatásokból, amelyek a Fehér Ház szerint "klímadomináns kutatásokra" összpontosítottak, és nem állnak összhangban az adminisztráció politikájával.
Az Amerikai Tudományfejlesztési Szövetség vezérigazgatója, Sudip Parikh szerint "katasztrofális" lenne, ha a Kongresszus elfogadná ezt a költségvetést, mivel "az Egyesült Államok többé nem venne részt a globális kutatás-fejlesztési versenyben".