Tízlábú idegen állatok jelentek meg a Balatonban: óriási a baj

Tízlábú idegen állatok jelentek meg a Balatonban: óriási a baj

agrarszektor.hu
Veszélyes inváziós faj jelent meg a Balaton és a Velencei-tó vízrendszerében: a vörös mocsárrák több ponton is megtelepedett, ami komoly ökológiai kockázatot jelent a hazai vízi ökoszisztémákra - közölte a Magyar Haltani Társaság.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Magyarország vízrendszereiben egyre több inváziós tízlábú rákfaj terjed, részben természetes úton, részben emberi közreműködéssel. A felelőtlen szabadtéri tartás, szándékos kihelyezések és a nem megfelelően végzett haltelepítések következtében ezek a fajok folyamatosan hódítanak meg újabb élőhelyeket, amit az egymástól távoli, gyakran izolált vizekben történő felbukkanásuk is bizonyít.

A vörös mocsárrák (Procambarus clarkii) kiváló példája annak, hogyan terjesztenek el a díszállat-kereskedelem révén magas inváziós kockázatú fajokat világszerte, így Magyarországon is. Első hazai észlelése óta számos termálvizű és urbanizált élőhelyen mutatták ki, köszönhetően rendkívüli alkalmazkodóképességének. Az elfoglalt élőhelyeken rövid idő alatt jelentős populációkat hoz létre, ami elősegíti gyors terjedését mind természetes, mind mesterséges víztestekben.

A közelmúltban végzett állományfelmérések során 2024 októberében a Balatonba torkolló vízelvezető csatornahálózatban azonosították a vörös mocsárrákot. Balatonfűzfő és Balatonfüred belterületi csatornahálózatában, valamint Balatonfűzfőn a tóhoz tartozó zsombékos, puhafás ligeterdőben is megtalálták fiatal és kifejlett egyedeit. Siófoknál, a tó egyik csatornabekötésénél szintén sikerült begyűjteni egy elpusztult kifejlett hímet és három fiatal példányt.

A kutatási eredmények sajnálatos módon megerősítik, hogy a vörös mocsárrák az urbanizációs hatásoknak kitett élőhelyeken az ország bármely pontján megjelenhet. A faj további terjedése a Balaton és a Velencei-tó vízrendszerében jelentős hatással lehet mindkét tó és a kapcsolódó vizes élőhelyek fajösszetételére, ökológiai állapotára, valamint a meder, a partfalak és a csapadékvíz-elvezető csatornahálózatok állapotára is.

A jelenlegi felmérések ellenére a szakemberek szerint a jövőben számítani kell a vörös mocsárrák további észlelésére és terjedésére a tavak vízgyűjtő területein. A faj megjelenése különösen veszélyezteti a Balaton vízrendszerében őshonos folyami rákot (Astacus astacus) és kecskerákot (Pontastacus leptodactylus), a Velencei-tó esetében pedig a Császár-víz folyami rák állományát, mivel a vörös mocsárrák a rákpestis (Aphanomyces astaci) aktív terjesztőjeként megfertőzheti az őshonos populációkat ezzel a betegséggel.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

A szőlő védelmében (x)

A szőlőültetvények egészsége és hozama számos tényezőtől függ, beleértve a környezeti hatásokat, valamint a kórokozók és kártevők jelenlétét.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
EZT OLVASTAD MÁR?