A francia baromfi- és tojáságazati szervezetek felháborodva reagáltak a mezőgazdasági miniszter bejelentésére, miszerint az állam 70%-ról 40%-ra csökkenti a madárinfluenza elleni oltási kampányhoz való pénzügyi hozzájárulását. A szaktárca ezentúl a vakcinákat sem fogja megvásárolni, hanem a felelősséget magukra az ágazatokra és szervezetekre ruházza át - olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) oldalán.
Ez a döntés, amelyet először a sajtón keresztül és mindenféle konzultáció nélkül jelentettek be, komoly aggodalomra és erős elégedetlenségre ad okot a gazdák és az ágazatok más szakemberei körében
- áll a baromfiipar, a tojástermelők és a vadászvilág szervezeteinek közös nyilatkozatában.
Az érintett szervezetek közleményéből az is kiderült, hogy a társfinanszírozás kormány általi jelentős csökkentése a gazdák egy részének elutasításához fog vezetni, ami aláássa a vakcinázási kampány kohézióját és sikerét, és ennek következtében növeli a közegészségügyet fenyegető zoonózisveszélyt. A kampány kollektív elfogadása lehetővé teszi annak hatékonyságának garantálását. Feltétlenül fenn kell tartanunk az érintett ágazatok valamennyi szereplőjének motivációját. Mint írták,
az állami hozzájárulás 70%-os szinten tartása létfontosságú a vakcinázás hatékonysága szempontjából, amely megakadályozza, hogy sok ezer állatot kelljen leölni, ami a kormány számára magas költségekkel jár a gazdák kártalanítása miatt.
Ezek a költségek jóval több mint 1 milliárd eurót tettek ki a korábbi nagy madárinfluenza-járványok során az országban. A francia baromfiipar a világ más részeire is rámutatott. Mint fogalmaztak, más régiókban, például az Egyesült Államokban vagy a Magyarországon kialakult helyzet azt mutatja, hogy a madárinfluenza elleni vakcinázási stratégia az egyetlen megoldás az egészségügyi katasztrófa megelőzésére. Az államnak továbbra is vállalnia kell a felelősségét.
2023-ban Franciaország lett a világ első nagyobb baromfitenyésztő országa, amely országos vakcinakampányt indított a magas patogenitású madárinfluenza ellen, miután több egymást követő hatalmas járványkitörés után kacsák, csirkék és más baromfi millióit kellett levágni.
Franciaország oltási politikája kifizetődött. Franciaország visszanyerte (madárinfluenza)mentes ország státuszát. A kockázati szint most már mérsékelt, és a korlátozásokat feloldották
- mondta korábban Annie Genevard mezőgazdasági miniszter a parlamentben.
A miniszter asszony azonban kénytelen volt bejelenteni a 2025/26-os szezon társfinanszírozásának csökkentését, főként a francia kormányzati kiadásokban szükséges nagymértékű megszorítások miatt. A mezőgazdasági minisztérium hivatalosan nem jelentette be a döntést, de az ágazati szervezetnek és a francia mezőgazdasági sajtónak megerősítette a csökkentéseket.