Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
A 2025 márciusában igazolt száj- és körömfájás járvány miatt leölt és Csemeztanya mellett elföldelt 3000 szarvasmarha környezeti hatásairól készíttetett részletes tanulmányt Hegyeshalom, Levél és Mosonszolnok önkormányzata. A független szakértők által összeállított dokumentáció eredményeit nyilvánosságra hozták a lakosság megfelelő tájékoztatása érdekében.
A Nonza GeoInfo Kft. által készített hidrogeológiai hatástanulmány részletesen vizsgálta a tetemekből származó szennyeződés terjedésének irányát, sebességét és kiterjedését. A szakértők helyszíni vizsgálatokat végeztek és számítógépes modelleket alkalmaztak a lehetséges környezeti hatások előrejelzésére. A vizsgálat legfontosabb megállapítása, hogy a szennyeződés dél-délkeleti irányban, Mosonszolnok külterülete felé terjed, de a környező települések belterületeit nem érinti. A szennyeződési csóva keskeny, maximum 500 méter szélességű, és a térség jó vízvezető kavicsos talaja miatt viszonylag gyorsan terjed - a legpesszimistább forgatókönyv szerint 10 év alatt 3 kilométeres távolságra juthat el.
A tanulmány szerint a szennyeződés legfeljebb 137 hektárnyi területet érinthet, főként mezőgazdasági földeket és kisebb részben külterületi utakat. A szakértők hangsúlyozzák, hogy a szennyeződés mértéke idővel csökkenni fog a folyamatos csapadékbeszivárgás hígító hatása, a természetes biológiai lebontó folyamatok és a szennyeződés terjedés közbeni szóródása miatt.
A Vízügyi Igazgatóság jelenleg négy monitoring kutat üzemeltet a területen, amelyekből folyamatosan vizsgálják a vízminőséget a szennyeződés terjedésének nyomon követésére. A szakértői dokumentáció javaslatot tesz a monitoringrendszer későbbi bővítésére is, amelyet az önkormányzatok továbbítanak az illetékes állami szerveknek, köztük a Vízügyi Igazgatóságnak és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak.