Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
Jelentkezzen vagy jelölje kollégáját, barátját, ismerősét a Portfolio Agrárdíjaira!
A decemberi Agrárszektor konferencián immár 11. alkalommal adjuk át 10 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
Bár ez viszonylag ritka jelenség, a nyári hónapokban mégis valós kockázatot jelent, főként ha a gépjármű hosszabb ideig áll használatlanul meleg helyen. A Német Autóklub figyelmeztetése szerint a darazsak előszeretettel választják fészekrakásra a védett, meleg helyeket, mint a csomagtartófedél körüli mélyedéseket, kerékjáratokat vagy a motorteret. Bár a májusban gyakran feltűnő tőrösdarazsak ijesztő megjelenésük ellenére ártalmatlanok, más fajok komoly veszélyt jelenthetnek, különösen allergiás személyek számára.
Veszélyes helyzet alakulhat ki, ha a fészket véletlenül megrázzuk, például a csomagtartó kinyitásakor, mivel a darazsak agresszíven reagálhatnak. Vezetés közben is kockázatos, ha darazsak jutnak az utastérbe, hiszen elvonhatják a sofőr figyelmét vagy csípésükkel pánikot okozhatnak. Ilyen helyzetben a szakértők a következő lépéseket javasolják: őrizzük meg nyugalmunkat, kerüljük a hirtelen mozdulatokat, azonnal húzódjunk le az út szélére, szálljunk ki a járműből, ne használjuk tovább az autót, tartsunk távolságot, és semmiképp ne alkalmazzunk rovarirtó szereket, amelyek az emberre és más állatokra is veszélyesek lehetnek.
A darázsfészek eltávolítását minden esetben bízzuk szakemberre. Az önkényes beavatkozás nemcsak veszélyes, hanem törvénybe ütköző is lehet, mivel Magyarországon számos védett darázsfaj él. Ezek közé tartozik a pompás fémdarázs (5000 Ft természetvédelmi értékkel), a pompás útonállódarázs (5000 Ft), a szöcskeölő darázs (5000 Ft), az óriás tőrös darázs (50 000 Ft) és a nagy smaragdfémdarázs (10 000 Ft).
Fontos tudni, hogy a tűzoltóság csak közvetlen életet vagy testi épséget veszélyeztető helyzetben segít a fészek eltávolításában. A szakemberek külön felhívják a figyelmet az ázsiai lódarazsakra, amelyek célzottan vadásznak méhekre, jelentős fenyegetést jelentve a kaptárakra. A darázscsípés a magyar természetben előforduló egyik legkellemetlenebb élmény. A csípés helye gyorsan feldagad, kipirosodik, égető érzést okoz. Mivel a darázs nem veszíti el fullánkját a szúrás után, többször is támadhat, ezért ajánlott minél távolabb kerülni tőle. Az erdei területeken gyakrabban előforduló lódarazsaktól különösen óvakodjunk, fészkeiket semmiképp ne közelítsük meg.