Meglepő számok érkeztek: 2025-ben kilőtt az EU élelmiszerkereskedelme

Meglepő számok érkeztek: 2025-ben kilőtt az EU élelmiszerkereskedelme

agrarszektor.hu
2025 januárjában enyhén emelkedett az Európai Unió agrár-élelmiszeripari exportja, ugyanakkor az import értéke jelentősen növekedett, elsősorban a magas nyersanyagárak miatt. A legtöbb uniós élelmiszer és agrártermék még mindig az Egyesült Királyságba, az Egyesült Államokba és Svájcba kerül, míg a Kínába irányuló agrárexport jelentősen visszaesett - olvasható az Európai Bizottság oldalán.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Az EU exportja 2025 januárjában elérte a 19 milliárd eurót, ami enyhe, 1,5%-os növekedést jelent az előző hónaphoz képest, és 4%-kal magasabb, mint 2024 januárjában. Az Egyesült Államokba és Svájcba irányuló kivitel nőtt, míg a Kínába irányuló export csökkent. A kakaótermékek és a kávé exportértéke az áremelkedések miatt növekedett, míg a gabonafélék kivitelének értéke csökkent.

Az EU importja januárban havi szinten 7%-kal emelkedett, elérve a 16 milliárd eurót, ami 19%-kal magasabb, mint 2024 januárjában. Ezt elsősorban a magas importárak magyarázzák, különösen a kakaó és a kávé esetében. Az Elefántcsontpartból származó behozatal mutatta a legnagyobb értéknövekedést, míg az Oroszországból érkező import jelentősen csökkent.

Az EU agrár-élelmiszeripari kereskedelmi többlete 2025 januárjában 3 milliárd eurót ért el. Ez 20%-os csökkenést jelent az előző hónaphoz képest, és 38%-os visszaesést 2024 januárjához viszonyítva, amit elsősorban az EU-import árainak emelkedése magyaráz, különösen a kakaótermékek, a kávé, valamint a gyümölcsök és diófélék esetében.

Még mindig Angliába megy a legtöbb EU-s élelmiszer

Az Egyesült Királyság maradt az uniós export első számú célpontja, 137 millió eurós, mintegy 3%-os növekedéssel 2025 januárjában az előző év azonos időszakához képest. Az Egyesült Államok a második helyen áll, 234 millió eurós és 10%-os növekedéssel, amit részben a kakaótermékek áremelkedése magyaráz. Svájc a harmadik legnagyobb célpiac, ahol a kivitel 154 millió euróval, összesen 16%-kal nőtt, főként a kakaótermékek értéknövekedése miatt.

Ezzel szemben a Kínába irányuló uniós export mutatta a legnagyobb csökkenést, mintegy 13%-kal, azaz 147 millió euróval 2024 januárjához képest, amit különösen a gabonaexport erőteljes visszaesése magyaráz. További csökkenés volt tapasztalható az Algériába 62 millió euróval, azaz 25%-kal, Pakisztánba 51 millió euróval, vagyis 67%-kal esett az export, míg Szingapúrba 47 millió euróval, összesen 32%-kal csökkent a kivitel.

Az EU gabonakivitele mutatta a legnagyobb, 37%-os értékcsökkenést, 466 millió euróval volt kevesebb 2025 januárjában, mint egy évvel korábban, amit főként az exportált mennyiség csökkenése magyaráz mind a búza, mind a kukorica esetében. Az olajos magvak és fehérjenövények exportja 22%-kal, mintegy 52 millió euróval, a növényi olajok kivitele pedig 40 millió euróval, vagyis 17%-kal csökkent, főként a kisebb exportvolumen miatt.

Év elején megugrott az import

Az importoldalon az Elefántcsontpartból származó behozatal mutatta a legnagyobb, 77%-os és 438 millió eurós értéknövekedést 2025 januárjában az előző év azonos időszakához képest, főként a magas kakaóárak miatt. A Ghánából érkező import 233 millió euróval, vagyis 153%-kal nőtt ugyanezen okból. A Kínából származó behozatal összesen 302 millió euróval, 46%-kal, míg az USA-ból érkező import pedig 239 millió euróval, 21%-kal emelkedett.

A kávé, tea, kakaó és fűszerek importja 66%-kal, 1,4 milliárd euróval nőtt 2025 januárjában az előző év azonos időszakához képest. Ezt a kakaótermékek importárának erőteljes emelkedése magyarázza, amely egy év alatt több mint kétszeresére nőtt, valamint a kávéárak több mint 50%-os növekedése. A gyümölcsök és diófélék behozatala 23%-kal, 436 milliárd euróval emelkedett, főként a korábbinál 15%-kal magasabb árak miatt.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

A szőlő védelmében (x)

A szőlőültetvények egészsége és hozama számos tényezőtől függ, beleértve a környezeti hatásokat, valamint a kórokozók és kártevők jelenlétét.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
EZT OLVASTAD MÁR?